Եթե ադրբեջանցիները մեկ անգամ իրենց մռութին ստանան, այլևս առաջ չեն գա ՀՀ-ում կամ Արցախում․ Օհանյան
44-օրյա պատերազմից հետո սադրանքները, պարտադրանքները Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ շարունակվում են: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ ավելացնելով․«Եթե ադրբեջանցիները մեկ անգամ իրենց մռութին ստանան, այլևս առաջ չեն գա ՀՀ-ում կամ Արցախում»։
Խոսելով օրերս տեղի ունեցած միջադեպի մասին, երբ ադրբեջանցիները ներկայանալով իբրև բնապահպաններ, կեղծ պատճառաբանություններով փակել էին Հայաստան-Արցախ միակ մայրուղին Օհանյանը նշեց՝ դատելով նրանց տեսքից՝ ադրբեջանցի սադրիչների մեծ մասը զինվորականներ էին։
«Հայաստանի իշխանությունները պետք է Արցախի գոյության հայեցակարգ մշակեն, ուղղություններից մեկն էլ պետք է լինի արտաքին քաղաքականությունը, որի միջոցով պետք է հստակեցվեն հարաբերությունները խաղաղապահ ուժերի հետ: Իշխանություններին թվում է՝ եթե լռենք, չըմբոստանանք, մեր շահերն առաջ չտանենք, թուրք-ադրբեջանական տանդեմը հանգստանալու է, բայց, ընդհակառակը, ախորժակն ուտելու ժամանակ է բացվում, նրանց շարունակական ճնշումներն Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ շարունակվելու են», - ասաց նա։
Սեյրան Օհանյանը նաև հիշեցրեց, որ թեև գերիների և պատանդների հարցերով զբաղվող հանձնաժողով է ստեղծվել, բայց միայն վերջին մեկ ամսում է հանձնաժողովը ԱԱԾ պետի գլխավորությամբ նիստեր անցկացնում.
«Շուրջ երկու տարի այդ գործընթացը հատվածական ձևով են իրականացրել՝ ամեն գերատեսչություն իր մասով, բայց պետական հանձնաժողովը չի աշխատել:
Մենք շաբաթ օրը եղել ենք Վարդենիսում, զոհվածի ընտանիքում ենք եղել, որի մարմինը սեպտեմբերի 13-ի մարտական գործողություններից հետո մնում է միջդիրքային տարածությունում, մինչև հիմա այդ մարմինը չեն կարողանում հանել»։

Если азербайджанцы хоть раз получат по морде, то больше не продвинутся вперед в Армении или Арцахе – Сейран Оганян
05/12/2022 14:50
После 44-дневной войны власти Азербайджана продолжают провокации и угрозы в отношении Армении и Арцаха, заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель парламентской фракции «Армения», бывший министр обороны Сейран Оганян.
«Если азербайджанцы хоть раз получат по морде, то больше не продвинутся вперед в Армении или Арцахе», - добавил он.
Говоря о произошедшем на днях инциденте, когда группа азербайджанцев в гражданское одежде перекрыла трассу Степанакерт-Горис якобы из экологических соображений, Сейран Оганян отметил, что, судя по их виду, большая часть этих провокаторов были военными.
«Власти Армении должны разработать концепцию существования Арцаха, одним из направлений должна быть внешняя политика, направленная на уточнение отношений с миротворческими силами. Этим властям кажется, что если будут молчать, не сопротивляться, не защищать наши интересы, то турецко-азербайджанский тандем успокоится, но наоборот, аппетит приходит во время еды и постоянное давление в отношении Арцаха и Армении продолжится», - сказал он.
Сейран Оганян напомнил, что несмотря на то, что создана комиссия по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших, однако заседания комиссии во главе с директором СНБ проводятся только в последний месяц:
«Около двух лет этот процесс проводился частично, каждое ведомство по своей части, но государственная комиссия не работала».
В субботу мы посетили Варденисе, побывали в семье погибшего, тело которого после боевых действий 13 сентября остается на межпозиционной территории. Это тело до сих пор не могут забрать оттуда», - сказал он.