«Վերածնվող Հայաստան» և «Հայրենիք» կուսակցությունների՝ ԱԺ-ից դուրս գալուց հետո «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներն այլևս գոյություն չունեն. Ղազինյան
06/12/2022 15:32
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության նախկին անդամ Արթուր Ղազինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, թե «Վերածնվող Հայաստան» և «Հայրենիք» կուսակցությունների՝ ԱԺ-ից դուրս գալուց հետո «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներն այլևս գոյություն չունեն:
«Ներքաղաքական կյանքն իր օրգանական միջավայր վերադարձնելու համար նախ պետք է արձանագրել, որ «Վերածնվող Հայաստան» և «Հայրենիք» կուսակցությունների՝ ԱԺ-ից դուրս գալուց հետո «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներն այլևս գոյություն չունեն:
ՀՀ ԱԺ-ում ընդդիմություն են մնացել Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունն ու Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունները, որոնք պետք է ստանձնեն ընդդիմության քաղաքական պատասխանատվությունը, իսկ ԱԺ խմբակցությունները պետք է անվանափոխել այս երկու կուսակցությունների անուններով:
Այն ընդդիմադիր պատգամավորները, որոնք չեն հանդիսանում նշված կուսակցությունների անդամներ կամ չեն ցանկանում պատասխանատվություն ստանձնել նրանց քաղաքական գործունեության համար, կարող են դուրս գալ խմբակցությունից և մնալ անկախ պատգամավորներ, կամ վայր դնեն իրենց պատգամավորկան մանդատները:
Սա անհրաժեշտ է ընդդիմության ինստիտուցիոնալիզացման, ընդդիմադիր գործունեությանը քաղաքական դեմք և պատասխանատվության կոնկրետ հասցեատեր ունենալու համար:
Կլինի՞ սա՝ անկեղծ՝ չգիտեմ, պե՞տք է սա պետությանը՝ միանշանակ ...
Հ.Գ. Այս արձանագրումն արտացոլում է առկա քաղաքական իրողությունը, նպատակ ունի բարձրացնելու ընդդիմության աշխատանքի արդյունավետությունը, կազմակերպվածությունը և որևէ կերպ չի վնասում ԱԺ ընդդիմադիր ուժերի վարկանիշին ու հեղինակությանը:
Հ.Հ.Գ. Ես իմ ընտրությունն արել եմ դեռևս հուլիսին և հրաժարվել եմ պատգամավորական մանդատից, քանի որ Դաշնակցության անդամ չեմ և չեմ ցանկացել կիսել «Հայաստան» խմբակցության գործունեության քաղաքական պատասխանատվությունը ...», - գրել է նախկին պատգամավորը։

После ухода из парламента партий «Возрождающаяся Армения» и «Честь имею», блоки «Армения» и «Честь имею» не существуют – Артур Казинян
Бывший депутат парламента от фракции «Армения» Артур Казинян написал на своей странице в Facebook, что после выхода партий «Возрождающаяся Армения» и «Честь имею», блоки «Армения» и «Честь имею» перестали существовать.
«Чтобы вернуть внутриполитическую жизнь в свою органическую среду, прежде всего, нужно констатировать, что после ухода партий ″Возрождающаяся Армения″ и ″Честь имею″ из парламента, блоки ″Армения″ и ″Честь имею″ уже не существуют.
В Национальном Собрании остаются оппозицией Революционная Федерация Дашнакцутюн и Республиканская партия Армении, которые должны взять на себя политическую ответственность оппозиции, а фракции парламента быть переименованы и названы именами этих двух партий.
Те оппозиционные депутаты, которые не являются членами указанных партий или не хотят брать на себя ответственность за их политическую деятельность, могут выйти из фракции и остаться независимыми депутатами, либо сложить свои депутатские мандаты.
Это необходимо для институционализации оппозиции, обеспечения конкретного лица оппозиционной деятельности и конкретного адресата ответственности.
Произойдет ли это, честно говоря, не знаю. Нужно ли это государству, однозначно…
P.S. Эта констатация отражает существующую политическую реальность и преследует цель повысить эффективность, организованность работы оппозиции, никоим образом не наносит вреда рейтингу и авторитету оппозиционных сил парламента.
P.P.S. Я сделал свой выбор еще в июле и отказался от депутатского мандата, поскольку не являюсь членом АРФ ″Дашнакцутюн″ и не хотел разделять политическую ответственность за деятельность фракции ″Армения″…», - написал бывший депутат.