«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանի համար պետբյուջեից 5 նոր ամենագնաց են ձեռք բերել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կառավարության մեր աղբյուրից տեղեկացանք, որ Նիկոլ Փաշինյանի համար պետբյուջեից 5 նոր ամենագնաց են ձեռք բերել։ Տեղեկությունը հրապարակված չէ, քանի որ գաղտնի որոշմամբ է ձեռք բերվել՝ ԱԱԾ-ի կողմից, և տրամադրվել ՊՊԾ-ին, որ սպասարկեն Փաշինյանին ու նրա ընտանիքին։ 4-ը Toyota Land Cruiser 300 մոդելի են, յուրաքանչյուրի արժեքը՝ մոտ 100 հազար դոլար։ Հինգերորդը դիզելային շարժիչով Lexus LX500 շքեղ ամենագնաց է՝ արժեքը 130-150 հազար դոլար։ Այսինքն՝ ավելի քան 500 հազար դոլար է վճարվել պետբյուջեից։ Toyota-ները սպասարկելու են Փաշինյանին՝ որպես ուղեկցող մեքենա, այսինքն՝ անվտանգության աշխատակիցներին, որոնք այժմ տեղաշարժվում են Toyota Land Cruiser 200-ներով։ Իսկ Lexus LX-ը, մեր տեղեկություններով, սպասարկելու է Փաշինյանի կնոջը՝ Աննա Հակոբյանին, ընդ որում՝ օպերատիվ համարանիշներով։ Նկատենք, որ Փաշինյանի կնոջն այս պահին էլ բավականին թարմ ու շքեղ ամենագնաց է սպասարկում՝ Lexus GX460, բայց, հավանաբար, որոշել են ավելի թարմացնել՝ բյուջեի հաշվին ավելի բարձր դասի ու վերջին սերնդի Lexus LX պատվիրելով։
Մեր տեղեկությունը փորձեցինք ճշտել ԱԱԾ-ից, թեև հույս չունեինք, որ հստակ պատասխան կստանանք, քանի որ գաղտնի որոշմամբ կատարված խոշոր գնման մասին է խոսքը։ ԱԱԾ մամուլի վարչությունից ո՛չ հաստատեցին, ո՛չ հերքեցին մեր տեղեկությունը։ Նոր ձեռք բերված ամենագնացներն այս պահին տեխնիկական որոշակի համալրումներ են անցնում և մոտ ժամանակներս կսկսեն շահագործվել։ Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ տարի առաջ Փաշինյանի համար ևս 2 նոր մեքենա էին ձեռք բերել, մեկը՝ զրահապատ Lexus LX570 ամենագնաց (արժեքը՝ մոտ 250 հազար դոլար)։ Դրանով շրջում է անձամբ ինքը՝ հիմնականում մարզեր մեկնելիս, մյուսը՝ Toyota Hiace, որը դարձյալ ուղեկցող մեքենա է՝ նախատեսված թիկնապահների համար»։

«Грапарак»: Для Никола Пашиняна за счет госбюджета закуплены 5 новых внедорожников
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники в правительстве, что для премьер-министра Никола Пашиняна из госбюджета закуплены пять новых внедорожников. Информация об этом не опубликована, поскольку машины были приобретены тайным решением – Службой национальной безопасности и переданы Службе государственной охраны для обслуживания Пашиняна и его семьи.
«Были закуплены четыре внедорожника «Toyota Land Cruiser 300», стоимость каждой около 100 тыс. долларов. Пятый – роскошный внедорожник «Lexus LX500» с дизельным двигателем, цена которого составляет 130-150 тыс. долларов. То есть, из бюджета заплачено более 500 тыс. долларов. Внедорожники Toyota будут обслуживать Пашиняна, как сопровождающие машины, то есть предусмотрены они для сотрудников безопасности, которые сейчас ездят на «Toyota Land Cruiser 200». А Lexus LX будет обслуживать супругу Пашиняна – Анну Акопян, причем, с оперативными номерными знаками. Отметим, что супругу Пашиняна и сейчас обслуживает довольно новый и роскошный внедорожник «Lexus GX460», но, видимо, решили обновить его и за счет бюджета приобрести «Lexus LX» последнего поколения.
Мы попытались уточнить эту информацию в СНБ, хотя не надеялись получить четкий ответ, поскольку речь идет о крупной закупке по тайному решению. В пресс-службе СНБ не подтвердили и не опровергли эту информацию.
Напомним, что около года назад для Пашиняна были приобретены еще два новых автомобиля: один бронированный внедорожник «Lexus LX570» стоимостью около 250 тыс. долларов, на нем ездит он лично во время визитов в области, другой – «Toyota Hiace» – машина сопровождения и предусмотрена для охраны», - пишет издание.