2018-ին աշխարհաքաղաքական կենտրոնները «նախկիններին», Սերժ Սարգսյանին մերժել են, որ վերանա հայկական ինքնուրույն գործոնը, և Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն վերացնում է այն․ Շարմազանով
«Մենք հստակ գնահատական պետք է տանք իրավիճակին և պատրանքներով չապրենք», -անդրադառնալով ինչպես Հայաստանի շուրջ ընթացող, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը՝ «Նոր ռազմական գործողությունների ռիսկեր» թեմայով քննարկման ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ առ այսօր հասարակության մի հատվածն ունի պատրանքներ, որ Փաշինյանի իշխանությունը դեռ կարող է որևէ բան անել, մի մասն էլ դեռ զարմանում է, որ գործող ռեժիմն անում է քայլեր, որոնք չեն բխում պետության շահերից, այնինչ այս ամենի սկիզբը դրվել է 2018 թվականին։
«Կներեք, բայց 2018 թվականին ՀՀԿ-ին ու Սերժ Սարգսյանին մերժել են մի պատճառով․ այդ աշխարհաքաղաքական կենտրոնները մերժել են «նախկիններին», վարչապետ Սերժ Սարգսյանին, որ վերանա հայկական ինքնուրույն գործոնը, և Նիկոլ Փաշինյանը Կովկասում և տարածաշրջանում հետևողականորեն վերացնում է ինքնուրույն հայկական գործոնը։ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր իրականում, դասական իմաստով, չկա, որովհետև այն քաղաքականությունը, որն այսօր վարում է պաշտոնական Երևանը, հակասում է Անկախության հռչակագրին, իսկ Երրորդ հանրապետության միսն ու արյունը Անկախության հռչակագիրն են, Արցախյան շարժումն ու Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը»,- ընդգծեց Էդուարդ Շարմազանովը։
Եթե Հայաստանի գործող իշխանությունը մերժում է և՛ Արցախյան շարժման նվաճումները, և՛ բովանդակությունը, իսկ իր «ապագան» առանց Արցախի է պատկերացնում, առանց Հայոց ցեղասպանության՝ ազգի նկատմամբ ոճրի դատապարտման, առանց պետության ազգային նկարագրի, հետևաբար, չկա Հայաստանի Հանրապետություն, խոսքը շարունակեց Շարմազանովը։
«Այս իշխանությունը բերվել է, որպեսզի Հայաստանը դառնա գործիք՝ Մոսկվայից Անկարա, Անկարայից Վաշինգտոն, Վաշինգտոնից Բրյուսել, Բրյուսելից՝ Թեհրան, Թեհրանից՝ Նոր Դելի և այդպես շարունակ։ Հենց առաջին օրվանից, երբ Փաշինյանն եկավ իշխանության, եթե հիշում եք, չթաքցրեց՝ ասաց՝ ես «իզմ» -եր չունեմ։ Սա նշանակում է՝ «ես չունեմ կարմիր գծեր», - ասաց նա։
Էդուարդ Շարմազանովը գնահատեց նաև ներկայումս ստեղծված այս իրավիճակում նոր ռազմական գործողությունների, պատերազմի ռիսկը։
«Համոզված եմ՝ որևէ մեկը չի կարծում, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը վերջին 100 տարվա ընթացքում գոնե մեկ օր կամ մեկ ժամ դադարել են մտածել հայկական գործոնի վերացման ուղղությամբ աշխատելու մասին։ Պանթուրքիզմը միշտ էլ եղել է այդ երկու պետությունների հիմնական քաղաքականությունը, գաղափարախոսությունը, և այսօր, այս ապազգային ու հակապետական իշխանության պայմաններում ինչու՞ պետք է Էրդողանն ու Ալիևը ավելի շատ չուզեն։ Ով տալիս է՝ նրանից ուզում են, ասում են՝ հա էլ պիտի տաս, մինչև էլ տալու բան չի մնում։ Այսօր Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրականացնում են պանթուրքիստական քաղաքականություն։ Դա պատերազմի վտանգ չէ, կապիտուլյացիայի և իրական կործանման վտանգ է»,- շեշտեց նա։

В 2018 году геополитические центры отвергли «бывших», Сержа Саргсяна, чтобы устранить самостоятельный армянский фактор и Никол Пашинян последовательно устраняет – Эдуард Шармазанов
06/12/2022 19:12
«Мы должны дать четкую оценку ситуации и не жить иллюзиями», - заявил сегодня член исполнительного органа Республиканской партии Армения Эдуард Шармазанов в ходе обсуждения по теме «Риск новых военных действий».
По его словам, до сих пор часть общества питает иллюзии, что власть Никола Пашиняна еще может что-то сделать, а в другая часть все еще удивляется, что действующий режим совершает шаги, которые не исходят их интересов государства, в то время как основа этого была заложена еще 2018 году.
«Извините, но в 2018 году Республиканскую партию и Сержа Саргсяна отвергли по одной причине: эти геополитические центры отвергли ″бывших″, премьер-министра Сержа Саргсяна, чтобы устранить самостоятельный армянский фактор. И Никол Пашинян последовательно устраняет самостоятельный армянский фактор на Южном Кавказе и в регионе. Сегодня Республики Армения действительно, в классическом смысле, нет, потому что та политика, которую проводит сейчас официальный Ереван, противоречит Декларации о независимости, а основой и стержнем Третьей Республики являются Декларация о независимости, Арцахское движение и международное признание Геноцида», - подчеркнул Эдуард Шармазанов.
Эдуард Шармазанов отметил, что если действующая власть отвергает достижения и содержание Арцахского движения, а свое будущее представляет без Арцаха, без осуждения совершенного в отношении нации преступления – Геноцида армян, без национального государства, следовательно, Республики Армения нет.
«Эта власть приведена, чтобы Армения стала инструментом – от Москвы до Анкары, от Анкары до Вашингтона, от Вашингтона до Брюсселя, от Брюсселя до Тегерана, от Тегерана до Нью-Дели и так постоянно. С первого дня, когда Никол Пашинян пришел к власти, он не скрывал, что у него нет ″измов″. Это значит: ″у меня нет красных линий″», - сказал Шармазанов.
Эдуард Шармазанов обратился также к риску возобновления военных действий в создавшейся ситуации.
«Уверен, что никто не считает, Турция и Азербайджан в течение последних 100 лет хоть один день или час переставали думать о работе в направлении устранения армянского фактора. Пантюркизм всегда был основной политикой, идеологией этих двух государств. Так почему сегодня в условиях этой антинациональной антигосударственной власти Алиев и Эрдоган не должны хотеть большего? Хотят у того, кто отдает. Говорят: да, должен отдать больше, до тех пор, пока ничего не останется. Сегодня Азербайджан и Турция осуществляют пантюркистскую политику. Это не опасность войны, а опасность капитуляции и реального уничтожения», - отметил Эдуард Шармазанов.