Երբ ընդդիմադիր ձևաչափերը խուսափում են արտահերթ ընտրությունների գաղափարից, գործող իշխանությունն ավելի է գռեհկանում, նրան էլ ոչինչ չի զսպում. Հովհաննիսյան
07/12/2022 11:53
Այսօրվա ներքաղաքական բարքերը շատ նման են Թումանյանի հանրահայտ հեքիաթի հարաբերություններին, գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Ամեն անգամ դատախազը գալու է մի պատգամավորի հետևից, կամ սպառնալու է, որ կգա։
Ու ամեն անգամ ընդդիմությունը իր շարքերից պիտի մի «կուկու ձգի»։
Մեկին՝ անձեռնմխելիությունից զրկել, մյուսին՝ ՍԷԿՏ-ը փակել, երրորդին՝ քրեական գործ, կամ՝ ապօրինի գույքից զրկման ընթացակարգ և այլն։
Իշխանությունը ֆիքսել է ընդդիմության կոպիտ սխալը, այն է՝ ներկա ընդդիմադիր ձևաչափերը չեն ուզում արտահերթ ընտրություններ, ամեն գնով խուսափում են։
Եթե խորհրդարանական համակարգով երկրում ընդդիմությունը չի ուզում արտահերթ ընտրություններ, ապա իշխանությունը միանգամից արհեստականորեն ուժեղանում է։
Իսկ հանրային կառավարելի տրամադրությունների համար իշխանությունն ապահովելու է տեսարաններ՝ ընդդիմադիր, երբեմն՝ յուրային պատգամավորների, գործիչների վրա քրեական գործեր, գույքի և ունեցվածքի ցուցադրման, բռնագանձման տեսարաններ։ Սա՝ լայն զանգվածների համար։
Զուգահեռ ձևավորվում է «ապօրինի գույքերի» և քրեական գործերի ստվերային շուկա, որտեղ կարող են տեղի ունենալ գործարքներ՝  ունեցվածքային հարցերի, ինդուլգենցիաների, պայմանավորվածությունների և այլն։ Լայն հանրությանն ու տարբեր ընտրազանգվածներին սրանց մասին արդեն տեղյակ չի պահվում։
Արտահերթ ընտրության սպառնալիքը և դրան  պատրաստ ընդդիմադիր ձևաչափերը քաղաքական ստվերային շուկայի դեմ պայքարի ամենաէֆեկտիվ միջոցն են։
Երբ ընդդիմադիր ձևաչափերը խուսափում են արտահերթ ընտրությունների գաղափարից, գործող իշխանությունն ավելի է գռեհկանում, նրան էլ ոչինչ չի զսպում։ Պետության մաշումը և ընդհանուր դեգրադացիան ավելի մեծ տեմպ են ստանում։
Նույնիսկ զուտ ինքնապաշտպանությունից ելնելով՝ որպեսզի իշխանությունը ում ուզի, երբ ուզի չբռնի, չփակի, չխեղճացնի, գործ չհարուցի, ընդդիմությունը պետք է որ խաղարկեր արտահերթ ընտրության գաղափարը, բայց նույնիսկ դա չի արվում։ Եթե ընդդիմադիր ձևաչափը պատրաստ չէ արտահերթ ընտրությունների, ապա «Մեր օրակարգին» շատ արագ փոխարինում է Աննա Վարդապետյանի օրակարգը։ Սա շատ պարզ բան է։
Իշխանությունը, դատախազությունը, ուղիղ կամ միջնորդավորված, անոնսելու են հերթական պատգամավորի հանդեպ քրեական հետապնդման մասին։ Իհարկե, հայտնի բանաձևի համաձայն,  սպառնալիքի առկայությունը դրա իրացումից ավելի վտանգավոր է, և դատախազը կարող է նաև չգալ, ուշ գալ, բայց իր թիրախներին դարձնել «կառուցողական» պատգամավոր կամ այնպիսի քաղաքական միավոր, որի կազմում մարդիկ չեն ուզում դառնալ պատգամավոր։
Երկիրը վերածվում է մի մեծ դատախազության, որի ընթացքում պետականությունն ավելի´ է քանդվելու, ընդհանուր մթնոլորտը ավելի´ անասնական է դառնալու։ Այս և այլ պատճառներով է շատ կարևոր ունենալ նոր, ճիշտ ընդդիմադիր ձևաչափեր, որոնց օրակարգում կլինի արտահերթ ընտրության գաղափարը և որոնք իրենց բովանդակությամբ ու կառուցվածքով պատրաստ կլինեն ցանկացած պահի, այդ թվում՝ արտահերթ ընտրություններով վերցնել իշխանությունը։
Հիմնական ուրվագծերով՝ այս վիճակը նման է Վրաստանում Սահակաշվիլիի կառավարման վերջին փուլին։ Իրականությունը ծնեց Իվանաշվիլի, որը կոնսոլիդացրեց լայն շերտերին, ձևավորեց գրագետ թիմեր, հեռացրեց պարտված թիմին, առողջացրեց մթնոլորտը երկրում, ու սկսվեց վերականգնման դժվար ու համառ ճանապարհը», - գրել է Հովհաննիսյանը։

Когда оппозиционные форматы избегают идеи внеочередных выборов, действующая власть становится вульгарнее – Ваге Ованнисян
Сегодняшние внутриполитические нравы очень похожи на отношения в знаменитой сказке Туманяна, написал член Группы альтернативных проектов Ваге Оганнисян.
«Каждый раз прокурор будет приходить за депутатом, или грозить, что придет.
И каждый раз оппозиция должна будет ″выбросить одного птенца″ из своих рядов.
Одного – лишать неприкосновенности, другому – запретить выезд из страны, в отношении третьего – возбудить уголовное дело или начать процедуру конфискации незаконного имущества и так далее.
Власть зафиксировала грубую ошибку оппозиции, а именно – нынешние оппозиционные форматы не хотят внеочередных выборов, они избегают их любой ценой.
Если оппозиция в стране с парламентской системой правления не хочет внеочередных выборов, то власть сразу искусственно усиливается.
А для управляемых общественных настроений власть обеспечит зрелища – уголовные дела против оппозиционных, а иногда и провластных депутатов, деятелей, сцены показа и конфискации имущества. Это для широких масс.
Параллельно формируется теневой рынок ″незаконных имуществ ″ и уголовных дел, на котором могут совершаться сделки – имущественные вопросы, индульгенции, договоренности и так далее. Широкая общественность и различные электораты уже не информируются об этом.
Угроза внеочередных выборов и готовые к ним оппозиционные форматы – самое эффективное средство борьбы с политическим теневым рынком.
Когда оппозиционные форматы избегают идеи внеочередных выборов, действующая власть становится вульгарнее, ее уже ничто не сдерживает. Истощение и общая деградация государства набирают все больший темп.
Даже исходя из соображений самозащиты, чтобы власть не арестовывала, не закрывала, не притесняла кого и когда захочет, не возбуждала дела, оппозиция должна была разыграть идею с внеочередными выборами, но даже этого не делается. Если оппозиционный формат не готов к внеочередным выборам, то ″Нашу повестку″ очень быстро заменяет повестка Анны Вардапетян. Это очень просто.
Власть, прокуратура прямо или опосредованно будут анонсировать уголовное преследование в отношении очередного депутата. Конечно, согласно известной формуле, наличие угрозы опаснее ее реализации, и прокурор может также не прийти, прийти позже, но при этом превратить своих мишеней в ″конструктивных″ депутатов или в такую политическую единицу, в составе которой люди не хотят становиться депутатами.
Страна превращается в одну большую прокуратуру, в ходе чего государство будет еще больше разрушаться, общая атмосфера станет более скотской. По этим и другим причинам очень важно иметь новые, правильные оппозиционные форматы, в повестке которых будет идея внеочередных выборов и которые своим содержанием и структурой будут готовы в любой момент, в том числе посредством внеочередных выборов взять власть.
Эта ситуация в общих чертах похожа на последний этап правления Саакашвили в Грузии. Реальность породила Иванишвили, который консолидировал широкие слои, сформировал грамотные команды, устранил потерпевшую поражение команду, оздоровил атмосферу в стране и начался трудный, упорный путь восстановления», - написал Ваге Ованнисян.