Երեկ Մոսկվայում քննարկվել է Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերաբացման հարցը․ Չեմ կարող ասել, որ որևէ կոնկրետ արդյունք ունենք․ Նիկոլ Փաշինյան
Դեկտեմբերի 6-ին Մոսկվայում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի 11-րդ նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են հարցեր` տարածաշրջանում երկաթուղու կառուցման, երկաթուղային հաղորդակցության զարգացման և փոխադրումների կազմակերպման վերաբերյալ։
Նիստի արդյունքների և երկաթուղու կառուցման հեռանկյարների մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամին այսօր հարց ուղղեց իշխող խմբակցության պատգամավորներից Սարգիս Խանդանյանը։
«Քննարկվել է Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերաբացման հարցը։ Չեմ կարող ասել, որ որևէ կոնկրետ արդյունք ունենք, ցավոք սրտի, բայց ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է և շահագրգռված է այդ ծրագրի իրականացմամբ»,- այս առնչությամբ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հավելեց՝ Հայաստանի առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ, երկաթուղին ու ճանապարհները ՀՀ օրենսդրության ներքո պետք է գործեն։
«Մենք նախկինում բարձրաձայնել ենք մեր պատկերացումները, և այդ պատկերացումների շուրջ ընդհանրության արձանագրման պահից պատրաստ ենք սկսել երկաթուղու վերականգնման աշխատանքները։ Երկաթուղին և ճանապարհները պետք է գործեն ՀՀ օրենսդրության շրջանակներում։ Ցանկացած պահի, երբ մենք այս արձանահրումը թղթի վրա կանենք, այդ պահից պատրաստ ենք սկսել աշխատանքները»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Вчера в Москве обсуждался вопрос восстановления железной дороги Ерасх- Ордубад-Мегри-Горадиз – Никол Пашинян
07/12/2022 17:52
В Москве 6 декабря состоялось 11-е заседание трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна, заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука и вице-премьера Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева.
В ходе заседания обсуждены вопросы строительства железной дороги в регионе, развития железнодорожных коммуникаций и организации перевозок.
Отвечая на вопрос депутата правящей фракции Саркиса Ханданяна о результатах встречи, премьер-министр заявил, что на трехсторонней встрече обсуждался вопрос восстановления железной дороги Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз.
«Не могу сказать, что у нас есть какие-то конкретные результаты, но хочу еще раз подтвердить, что Республика Армения готова и заинтересована в реализации этой программы», - сказал премьер.
Он отметил, что предложение армянской стороны продолжает оставаться в силе, железная дорога и дороги в целом должны действовать в рамках законодательства Армении.
«Мы и раньше озвучивали наши представления и готовы начать работы по восстановлению железной дороги с того момента, как только зафиксируем, что есть общее понимание вокруг этих представлений. Железная дорога и дороги в целом должны действовать в рамках законодательства Республики Армении. Как только это будет зафиксировано на бумаге, мы готовы начать работы», - заявил Никол Пашинян.