Մինչև տարեվերջ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև կսկսվեն օդային բեռնափոխադրումներ
Հայաստանի ու  Թուրքիայի միջև ուղիղ չվերթերի վերսկսումից հետո այժմ աշխատանքներ են իրականացվում օդային բեռնափոխադրումներ սկսելու ուղղությամբ: Այս մասին գրել է ermenihaber-ը՝ հղում անելով թուրքական իշխանամերձ «Hurriyet» թերթի կայքին:
Կայքը հավելել է, որ բացի այդ, մասնագետները հայ-թուրքական սահմանին գտնվող Ալիջան  անցակետը բացելու համար տեխնիկական  աշխատանքներ են իրականացնում:
Ըստ աղբյուրի տեղեկությունների՝ օդային բեռնափոխադրումներ սկսելու համար իրականացվող աշխատանքներն արդեն ավարտին են մոտեցել, և երկու երկրների միջև օդային բեռնափոխադրումները կսկսվեն մինչև 2022թ․ ավարտը:
Լրատվամիջոցի դիտարկմամբ, այժմ թուրքական ապրանքներն ուղիղ կհասնեն Հայաստան:
Հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի մյուս կարևոր հարցերից է երրորդ երկրների քաղաքացիների  համար հայ-թուրքական ցամաքային սահմանը հատելու թույլտվության տրամադրումը:
Սակայն, ըստ աղբյուրի, այդ հարցում կան խնդիրներ: Մասնավորապես, հայ-թուրքական սահմանին գտնվող 128 մետր երկարություն ունեցող կամուրջը կարիք ունի վերանորոգման:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ այդ հարցով  շաբաթներ առաջ տեղի է ունեցել հանդիպում փորձագետների մակարդակով։ Սակայն, այս առումով հստակ քայլերն ակնկալվում են ավելի ուշ՝ հաշվի առնելով եղանակային խիստ պայմանները:

До конца 2022 года между Арменией и Турцией начнутся воздушные грузоперевозки
После возобновления прямых рейсов между Армений и Турцией, сейчас ведутся работы для начала прямых воздушных грузоперевозок. Об этом пишет Ermenihaber со ссылкой на турецкое проправительственное издание «Hurriyet».
Как отмечает издание, кроме этого, специалисты проводят технические работы для открытия контрольно-пропускного пункта «Алиджан» на армяно-турецкой границе.
По информации источника, осуществляемые для начала грузоперевозок работы, уже близятся к завершению и воздушные перевозки между двумя странами начнутся до конца 2022 года.
Как отмечает СМИ, турецкие товары уже будут доставляться напрямую в Армению.
Другим важным вопросом в процессе нормализации армяно-турецких отношений является предоставление разрешения гражданам третьих стран на пресечение армяно-турецкой сухопутной границы.
Однако, согласно источнику, в этом вопросе есть проблемы. В частности, находящийся на армяно-турецкой границе мост длиной 128 метров нуждается в восстановлении.
Как передает источник, по этому вопросу несколько недель назад состоялась встреча на уровне экспертов. Но конкретные шаги по этому вопросу ожидаются позже, учитывая погодные условия.