Ազգային ժողովն ընդունեց «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը
2023 թվականի բյուջետավորման քաղաքականությունն իրականացվել է՝ առաջնորդվելով ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի և ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի առաջնահերթություններով:
Իրականացվելիք միջոցառումների հիմնական նպատակը լինելու է տնտեսության մրցունակության և արտադրողականության աճը: Կառավարությունը շարունակում է թիրախավորել երկարատև բարձր տնտեսական աճի ապահովումը՝ առնվազն տարեկան 7%, իսկ բարենպաստ արտաքին միջավայրի դեպքում` 9%:
Ուղղորդվելով ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի առաջնահերթություններով՝ 2023 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվում է իրականացնել սոցիալական, կրթական, ենթակառուցվածքային բնույթի մի շարք առաջնահերթ միջոցառումներ, որոնցից առավել հատկանշական են՝
նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումը՝ սահմանելով այն 75,000 ՀՀ դրամ,
կենսաթոշակներին ուղղվող ծախսերի ավելացումը 25,2 մլրդ դրամով,
առողջապահությանն ու կրթությանն ուղղվող ծախսերի առաջանցիկ աճի ապահովումը ՀՆԱ-ի նկատմամբ, համապատասխանաբար, 1,60% և 2,24%,

Парламент Армении принял проект госбюджета на 2023 год
В 2023 году политика бюджетирования будет проводиться, руководствуясь приоритетами программы правительства Армении на 2021-2026гг. и программы мероприятий деятельности правительства Армении на 2021-2026гг.
Основная цель осуществляемых мероприятий – повышение конкурентоспособности и производительности экономики. Правительство продолжает преследовать цель обеспечения высокого экономического роста, как минимум 7% в год, а в случае благоприятной внешней среды – 9%.
Руководствуясь приоритетами программы правительства на 2021-2026гг., в бюджете на 2023 год предусматривается реализация ряда первоочередных социальных, образовательных, инфраструктурных, мероприятий, в том числе:
повышение минимальной зарплаты, установив ее в размере 75,000 драмов,
увеличение направляемых на пенсию расходов на 25,2 млрд. драмов,
обеспечение поступательного роста расходов на здравоохранение и образование к ВВП, соответственно на 1,60% и 2,24%,