Ռուբեն Վարդազարյանի և Գագիկ Ջհանգիրյանի աղմկահարույց ձայնագրության հիման վրա հարուցված քրեական վարույթը կարճվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեն կարճել Է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին նախագահներ Ռուբեն Վարդազարյանի և Գագիկ Ջհանգիրյանի աղմկահարույց զրույցի հիման վրա հարուցված քրեական վարույթը:
«Վարույթ իրականացնող մարմինը կայացրել է քրեական նշված վարույթի շրջանակներում երեք անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու, մեղադրանք չառաջադրելու մասին որոշում: Քանի որ որևէ հանցանքի առկայություն, ըստ էության, կատարված քննությամբ չի հաստատվել, այդ հիմքով վարույթը կարճվել է», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը:
Ռուբեն Վարդազարյանի կողմից հրապարակված ձայնագրության հիման վրա նախապատրաստված նյութերով նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ:
Հանրային հեռուստաընկերության եթերում Գագիկ Ջհանգիրյանը հայտարարել էր, թե զրույցի սկզբի 15-20 րոպեից հետո ինքն արդեն գլխի էր ընկել, որ Վարդազարյանն իրեն ձայնագրում է։
Ջհանգիրյանը նշել էր նաև՝ եթե ամբողջական ձայնագրությունը Ռուբեն Վարդազարյանը ներկայացնի, ապա դա նրա համար լուրջ հետևանքներ կարող է ունենալ։
Նա նշել էր, որ հանդիպումը տևել է 2 ժամից ավելի. «Ես վստահ եմ՝ առաջին իսկ վայրկյանից այդ ձայնագրությունը կա, ուղղակի այդ 14 րոպեն ծաղկաքաղ է արված»:
Գագիկ Ջհանգիրյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ վարույթի հարուցումը մերժվել էր:

Уголовное дело о скандальной записи разговора Рубена Вардазаряна и Гагика Джангиряна прекращено
Следственный комитет Армении прекратил уголовное дело, возбужденное на основании скандальной записи разговора бывшего председателя Высшего судебного совета Армении Рубена Вардазаряна и Гагика Джангиряна.
«Орган, осуществляющий производство, принял решение не осуществлять уголовное преследование, не предъявлять обвинение трем лицам в рамках указанного уголовного производства. Уголовное производство прекращено, поскольку в ходе проведённого расследования, по сути, не подтверждено наличие состава преступления», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь СК Армении Гор Абрамян.
Следственный комитет Армении возбудил уголовное производство по материалам, подготовленным на основании опубликованной Рубеном Вардазаряном аудиозаписи.
Гагик Джангирян озвучивает в аудиозаписи политические заявления. Он говорит, что не хочет, чтобы второй президент Армении Роберт Кочарян вернулся к власти.
В эфире Общественной телекомпании Гагик Джангирян заявил, что через 15-20 минут после начала беседы он уже догадался, что Рубен Вардазарян его записывает.
Исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета Гагик Джангирян 1 июля подал в отставку из-за проблем со здоровьем.