Շարունակելու ենք աշխատել, որ հասկանանք՝ որն է այն մեխանիզմը, որի շրջանակներում պայմաններ ենք ստեղծելու ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև քննարկման համար. Արմեն Գրիգորյան
09/12/2022 13:17
ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է ադրբեջանական կողմից հնչող  հայտարարությանը, որով Ադրբեջանը հերքել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների պաշտպանության ու անվտանգության համար միջազգային մեխանիզմներ ստեղծելու շուրջ համաձայնությունը Վաշինգտոնում:
«Կան բաներ, որոնք հնարավոր չէ հերքել, որովհետև բազմաթիվ փաստական տվյալներ կան: Բանակցություններում միայն հայկական կողմը չի եղել: Ամերիկյան կողմն էլ է եղել: Կա դրա մասին արձանագրություն, որի մասին ադրբեջանական կողմը տեղյակ է», - Ազգային ժողովում ասաց Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարը նշեց՝ զարմանում է, երբ հերքվում է փաստված բանը:
«Բնականաբար, մենք շարունակելու ենք աշխատել, որպեսզի հասկանանք, թե որն է այն մեխանիզմը, որի շրջանակներում պայմաններ ենք ստեղծելու, որ ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև քննարկում տեղի ունենա՝ ԼՂ-ում ապրող հայերի անվտանգության և իրավունքների վերաբերյալ», - ընդգծեց ԱԽ քատուղարը:
Նա նշեց, թե հայկական կողմը վերջին շրջանում բազմաթիվ աշխատանքներում միջազգային գործընկերների կողմից հետաքրքրություն է նկատել այս ուղղությամբ շարունակելու աշխատանքները:

Есть протокол, о котором знает азербайджанская сторона – Армен Григорян о достигнутых в Вашингтоне договоренностях
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян коснулся сегодня озвученного азербайджанской стороной заявления, согласно которому Баку опровергает достигнутые в Вашингтоне договоренности о создании международных механизмов для обсуждения вопросов безопасности и прав армян Нагорного Карабаха.
«Есть вещи, которые невозможно опровергнуть, поскольку есть множество задокументированных данных. На переговорах присутствовала не только армянская сторона, но и американская. Есть протокол, о котором знает азербайджанская сторона», - заявил Григорян в парламенте.
Секретарь Совбеза отметил, что удивлен тем, что Азербайджан опровергает запротоколированный факт.
«Естественно, мы продолжим работать над тем, чтобы понять тот механизм, в рамках которого будут созданы условия для начала обсуждений между Нагорным Карабахом и Азербайджаном по вопросу безопасности и прав армян Нагорного Карабаха», - сказал Григорян.
Он отметил, что армянская сторона в последнее время заметила у международных партнеров заинтересованность продолжать работать в этом направлении.