ՊՊԾ-ում, ԱԱԾ-ում ու Ներքին գործերի նախարարությունում ատեստավորման ճանապարհով բոլորի աշխատավարձը կբարձրանա մինչև հարյուր տոկոս. ԱԽ քարտուղար
09/12/2022 12:43
ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայությունը կդառնա վարչապետին ենթակա մարմին. Ազգային ժողովում մեկնարկել է նախագծի քննարկումը, որը ներկայացնում է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նա ասաց, թե այս փոփոխության  հրապարակային հանձնառությունը Հայաստանի կառավարությունը վերցրել է 2021-2026 թվականների  գործունեության միջոցառումների ծրագրերով:
«Մենք փորձում ենք այնպիսի  համակարգ ստեղծել, որպեսզի կառույցներն իրենց արդյունավետությունը բարձրացնեն: Բազմաթիվ պատճառներ կան, թե ինչու ենք Պետական պահպանության ծառայությունը ու Արտաքին  հետախուզական ծառայությունն առանձնացնում  ԱԱԾ-ից, նույնիսկ Արտաքին  հետախուզության դեպքում կարգավիճակի հարց կա, բայց  նաև ԱԱԾ-ին  հնարավորություն ենք տալիս, որպեսզի վերջինս կենտրոնանա հիմնական երեք ուղղությամբ աշխատանքների վրա` հակահետախուզություն, ահաբեկչության դեմ պայքար և սահմանադրական կարգի պահպանություն», - ընդգծեց ՀՀ ԱԽ քարտուղարը:
Գրիգորյանն ասաց, թե  հատուկ ուշադրություն է դարձվում ատեստավորման  ճանապարհով  անվտանգության մարմինների աշխատավարձերը բարձրացնելու հարցին:
«2018 թվականից սկսկած՝ մենք  մեկ անգամ համընդհանուր աշխատավարձը բարձրացրել ենք, բայց մեր փորձը ցույց է տալիս, որ այդ բարեփոխումը առավել արդյունավետ կլիներ, եթե աշխատավարձը բարձրացնեինք` հիմքում ունենալով անհատական ջանքը, ու ՊՊԾ-ի, ԱԱԾ-ի ու Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման շրջանակներում այս պահին քննարկումներ են ընթանում ատեստավորման ճանապարհով բոլորի աշխատավարձը մինչև հարյուր տոկոս բարձրացնելու ուղղությամբ», - նշեց Արմեն Գրիգորյանը:
Նա ասաց, թե ցանկանում են  պետական համակարգի աշխատողների համար ստեղծել շահագրգռվածություն, որպեսզի  վերջիններս անհատական ջանք գործադրեն իրենց  աշխատավարձը մինչև հարյուր տոկոս  ավելացնելու ճանապարհին:

В Службе государственной охраны, СНБ и МВД зарплаты сотрудников повысятся до 100% после аттестации – Армен Григорян
09/12/2022 13:55
Служба государственной охраны СНБ Армении станет действующим при премьер-министре органом. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, представляя проект закона в парламенте Армении.
Он отметил, что это публичное обязательство правительство взяло на себя в программе мероприятий деятельности на 2021-2026гг.
«Мы пытаемся создать такую систему, чтобы ведомства повысили свою эффективность. Есть многочисленные причины, почему Служба государственной охраны и Служба внешней разведки отделяются от СНБ, а в случае с СВР есть даже вопрос статуса, однако мы предоставляем возможность, чтобы Служба национальной безопасности сконцентрировалась на основных трех направлениях работы – контрразведка, борьба с терроризмом и защита конституционного строя», - подчеркнул Григорян.
Он отметил, что особое внимание уделяется вопросам повышения зарплат сотрудников органов безопасности по итогам аттестации.
«Начиная с 2018 года, мы один раз повысили зарплаты, но наш опыт показывает, что эта реформа была бы более эффективной, если бы мы повысили зарплату, имея в основе личные усилия. В рамках создания Службы государственной охраны, СНБ и министерства внутренних дел на данный момент проводятся обсуждения о повышении зарплат всех сотрудников до 100% путем аттестации», - отметил Армен Григорян.
Он сказал, что тем самым они хотят сформировать условия для заинтересованности сотрудников государственной системы, чтобы последние приложили личные усилия для повышения своих зарплат до 100%.