Ադրբեջանական կողմի համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցը դարձել է «փիղը սենյակում». ՀՀ ԱԽ քարտուղար
Ադրբեջանական կողմի համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցը դարձել է «փիղը սենյակում», այսինքն՝ խնդիրը կա, բայց փորձում են ձևացնել, թե չկա, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Երբ մենք Վաշինգտոնում քննարկումներ ենք ունեցել  և ավելի հստակություն է ստեղծվել միջազգային մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ, մենք մեր հավանությունն ենք տվել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հնարավոր պայամանագրի հարցն ու ԼՂ-ում բնակվող հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերը տարանջատվեն: Սակայն, երբ միջազգային մեխանիզմի վերաբերյալ որևէ հստակություն չկա, դա դժվարացնում է հայկական կողմին խաղաղության պայմանագրի մասով առաջ գնալ», - ընդգծեց նա:
Ըստ Գրիգորյանի՝ Ադրբեջանի մոտեցումը, թե Ղարաբաղի հարցը լուծված է, որևէ ձևով չի օգնում այս հարցով առաջ ընթանալ:
«Ղարաբաղյան հարցը ադրբեջանական կողմի համար դարձել է «փիղը սենյակում», այսինքն՝ խնդիրը կա, բայց փորձում են ձևացնել, թե այդ խնդիրը չկա: Մենք կշարունակենք աշխատել և կտեսնենք, թե ինչքանով է հնարավոր դրանք տարանջատել», - հավելեց Արմեն Գրիգորյանը:

Для азербайджанской стороны вопрос Нагорного Карабаха стал «слоном в комнате» – Армен Григорян
Вопрос Нагорного Карабаха стал для азербайджанской стороны «слоном в комнате», то есть – проблема есть, но пытаются сделать вид, что такой проблемы не существуют, заявил сегодня в парламенте секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Когда мы провели в Вашингтоне обсуждения и был уточнен вопрос о создании международного механизма, мы дали согласие, чтобы вопрос возможного мирного договора между Арменией и Азербайджаном и вопросы безопасности и прав армян Нагорного Карабаха были отделены. Однако отсутствие конкретики вокруг международных механизмов осложняет продвижение армянской стороны по части мирного договора», - подчеркнул он.
По словам Григоряна, позиция Азербайджана, что якобы вопрос Карабаха решен, никоим образом не способствует продвижению по этому вопросу.
«Вопрос Карабаха стал для азербайджанской стороны ″слоном в комнате″, то есть –проблема есть, но они пытаются сделать вид, что такой проблемы нет. Мы продолжим работать и посмотрим, насколько можно отделить эти вопросы», - добавил Армен Григорян.