Արցախում քաղպաշտպանության պատշաճ կազմակերպումն առաջնային խնդիր է․ Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետնախարար, քաղաքացիական պաշտպանության պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ քաղաքացիական պաշտպանության համար պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարների և պաշտոնյաների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցության ընթացում ներկայացվել և քննարկվել է Ար ցախի Հանրապետության քաղպաշտպանության պլանը, փաստաթղթի վերաբերյալ ներկայացվել են առաջարկներ: Կարևոր է համարվել առկա մարտահրավերներին համահունչ, իրատեսական և կենսունակ փաստաթղթի մշակումը:
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը քաղպաշտպանության պատշաճ մակարդակով կազմակերպումն առաջնային է համարել բնակչության անվտանգության տեսանկյունից՝ ընդգծելով, որ այն նաև կառավարության գործունեության գերակա խնդիրներից մեկը պետք է լինի: Նա կարևոր է համարել քաղպաշտպանությունում ներգրավված գերատեսչությունների փոխգործակցված և համակագված աշխատանքը, պարբերական ուսումնավարժանքների իրականացումը, ինչպես նաև բնակչության շրջանում ուսումնական միջոցառումների կազմակերպումը:
Խորհրդակցության ընթացքում որոշվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ քաղպաշտպանության ոլորտին վերաբերող խնդիրների քննարկման համար։

Рубен Варданян: Организация гражданской обороны в Арцахе – одна из приоритетных задач правительства
Государственный министр Республики Арцах, начальник гражданской обороны Рубен Варданян сегодня созвал совещание с участием руководителей и должностных лиц ведомств, отвечающих за гражданскую оборону.
В ходе консультации был представлен и обсужден план гражданской обороны Республики Арцах, представлены предложения по этому документу. Было признано важным разработать реалистичный и жизнеспособный документ в соответствии с текущими вызовами.
Государственный министр Рубен Варданян счел приоритетной с точки зрения безопасности населения организацию гражданской обороны на должном уровне, подчеркнув, что это также должно быть одной из приоритетных задач деятельности правительства. Важным он посчитал слаженную и слаженную работу подразделений, занимающихся гражданской обороной, проведение периодических тренировок, а также организацию просветительских мероприятий среди населения.
В ходе консультации было принято решение о создании рабочей группы для обсуждения вопросов, касающихся сферы гражданской обороны.