Ներքին գործերի նախարարության ստեղծումը թույլ կտա ոստիկանությանը պրակտիկ կերպով իրականացնել ապաքաղաքական գործունեություն. Փոխնախարար
09/12/2022 15:39
Ազգային ժողովը քննարկում է Ներքին գործերի նախարարություն ստեղծելու մասին որոշման նախագիծը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի խոսքով` սա ենթադրում է ոստիկանության ոլորտի նկատմամբ խորհրդարանական, նաև քաղաքացիական վերահսկողության իրականացում:
«Ըստ էության, ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների պատասխանատու կունենանք՝ ի դեմս Ներքին գործերի նախարարության, նաև կունենանք ոլորտի քաղաքական պատասխանատու՝ ի դեմս Ներքին գործերի նախարարի», - ասաց Սարգսյանը:
Ներքին գործերի նախարարության շրջանակներում ամփոփվելու է երեք ծառայություն՝ փրկարար ծառայությունը, ոստիկանությունն ու միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը:
Արփինե Սարգսյանն ընդգծեց` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մակարդակով խնդիր է դրվել ունենալ այնպիսի ոստիկանություն, որը զերծ կլինի քաղաքական տարբեր միջամտություններից:
«Ըստ այդմ, այս նախարարությունը կլինի այն պաշտպանող միջավայրը, որը թույլ կտա ոստիկանությանը պրակտիկ կերպով իրականացնել ապաքաղաքական գործունեություն: Ակնկալում ենք ունենալ մեր քաղաքացիներին ծառայող և բացառապես հանրային շահը սպասարկող ոստիկանություն», - նշեց ՀՀ արդարադատության փոխնախարարը:

Создание МВД позволит полиции на практике осуществлять аполитичную деятельность – замминистра юстиции
09/12/2022 16:27
В парламенте Армении обсуждается проект решения о создании министерства внутренних дел Армении.
По словам заместителя министра юстиции Арпине Саркисян, это предполагает осуществление парламентского и общественного контроля над сферой полиции.
«По сути, в лице министерства внутренних дел мы будем иметь ответственного за реформы в сфере полиции, а также политического ответственного сферы – министра внутренних дел.
В состав министерства внутренних дел войдут три службы – спасательная служба, полиция и служба миграции и гражданства», - отметила она.
Арпине Саркисян подчеркнула, что на уровне премьер-министра Никола Пашиняна поставлена задача иметь такую полицию, которая будет свободна от различных политических вмешательств.
«Посему, это министерство станет той защитной средой, которая позволит полиции на практике осуществлять аполитичную деятельность. Мы ожидаем иметь служащую гражданам и обслуживающую исключительно общественный интерес полицию», - отметила замминистра юстиции.