Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային զենքի կիրառության փաստը  հաստատվեց նաև փորձագիտական եզրակացությամբ․ Միջազգային հանրությունն իրավունք չունի անտեսելու աղաղակող փաստերը․ Արցախի ՄԻՊ
09/12/2022 20:29
Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային զենքի կիրառության փաստը հաստատվեց նաև փորձագիտական եզրակացությամբ․ Միջազգային հանրությունն իրավունք չունի անտեսելու աղաղակող փաստերը․ Արցախի ՄԻՊ
2020 թվականի  44-օրյա պատերազմի ժամանակ Արցախի Մարտունի քաղաքի ուղղությամբ արձակված՝ նախաքննական մարմնի կողմից հայտնաբերված հրթիռը սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող ֆոսֆորային ռազմամթերք է, հայտնել է Արցախի Հանրապետության դատախազությունը՝  ներկայացնելով իրականացված փորձաքննության արդյունքները։
Ադրբեջանի կողմից Արցախում  ֆոսֆորային արգելված  զենք կիրառելու փաստին և Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործություններին է անդրադարձել նաև Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ ընդգծելով, որ միջազգային հանրությունն իրավունք չունի անտեսելու աղաղակող այս փաստերը։
«Ադրբեջանի կողմից 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ֆոսֆորային զենքի կիրառության փաստը բազմաթիվ հայտարարություններից ու տեսանյութերից զատ, հաստատվեց նաև փորձագիտական եզրակացությամբ (ԱՀ դատախազության հայտարարությունը):
Դեռևս 2020թ. Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների մարդու իրավունքների պաշտպանները համատեղ զեկույց էին հրապարակել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում հրկիզող, քիմիական տարրեր պարունակող (հնարավոր է՝ սպիտակ ֆոսֆոր) զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ կիրառելու վերաբերյալ։
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կատարված փաստահավաք աշխատանքների շրջանակում հայտնաբերվել ու հետազոտվել են ենթադրաբար ֆոսֆորային զենքի կիրառության մասին վկայող մի շարք տեսանյութեր, արցախյան և հայաստանյան բուժհաստատություններում բուժօգնություն են ստացել տարբեր աստիճանի քիմիական այրվածքներով զինվորականներ:
Փորձագիտական եզրակացությունն ամփոփեց այն ողջ պատկերը, որի մասին բարձրաձայնվում էր արդեն երկու տարի: Փորձաքննության արդյունքները անառարկելի վկայությունն են այն բանի, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը գործել է պատերազմական հանցագործություններ՝ անտեսելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու դրանցով ստանձնած պարտավորությունները։
Ֆոսֆորային զենքը՝
1. ունի զանգվածային ոչնչացման բնույթ,
2. ունակ է առաջացնելու մարդկային մեծ կորուստներ, պատճառելու տառապանք,
3. ունակ է մեծ վնաս հասցնելու շրջակա բնական միջավայրին,
4. արգելվում է խաղաղ բնակչության նկատմամբ դրա կիրառումը:
Միջազգային հանրությունը իրավունք չունի անտեսելու զօր ու գիշեր աղաղակող այն փաստերը, որոնք վկայում են Ադրբեջանի հանցավոր նպատակների և գործողությունների մասին և հավատալ ադրբեջանական կեղծ և անհիմն «երաշխիք-խոստումներին»»,- նշված է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի հայտարարությունում։

Факт применения фосфорного оружия Азербайджаном во время 44-дневной войны подтвержден экспертным заключением – омбудсмен Арцаха
09/12/2022 20:31
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян обратился к факту применения Азербайджаном запрещенного фосфорного оружия и военным преступлениям Азербайджана, подчеркнув, что международное сообщество не имеет права игнорировать эти возмутительные факты.
«Факт применения фосфорного оружия Азербайджаном в ходе 44-дневной войны 2020 года, помимо многочисленных заявлений и видеоматериалов, подтвердился также экспертным заключением (Заявление прокуратуры Республики Арцах: https://t.ly/gSTR).
Еще в 2020 году Защитники прав человека Армении и Республики Арцах опубликовали совместный доклад о применении Вооруженными силами Азербайджана в Арцахе зажигательного, содержащего химические элементы (возможно белый фосфор) оружия массового поражения: https://artsakhombuds.am/hy/document/761:
В рамках проведенных Защитником прав человека Республики Арцах работ по сбору фактов были выявлены и изучены ряд видеоматериалов, свидетельствующих о применении предположительно фосфорного оружия, а в медучреждениях Арцаха и Армении получили медицинскую помощь военные с различными химическими ожогами.
Экспертное заключение подытожило всю картину, о которой сообщалось на протяжении двух лет. Результате экспертизы являются неоспоримым доказательством того, что в ходе 44-дневной войны Азербайджан совершал военные преступления, проигнорировав нормы международного гуманитарного права и взятые на себя обязательства.
Фосфорное оружие:
1. имеет характер массового поражения,
2. способно стать причиной больших человеческих потерь, причинить страдания,
3. способно нанести большой ущерб окружающей среде,
4. запрещено его применение против гражданского населения.
Международное сообщество не имеет права игнорировать эти возмутительные факты, свидетельствующие о преступных целях и действиях Азербайджана, и верить лживым и безосновательным "гарантиям-обещаниям" Азербайджана», - отмечается в заявлении омбудсмена Арцаха.