ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է միջազգային համաժողովի
Դեկտեմբերի 8-ից 9-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարության գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի «Զինված ուժերում բարեվարքության կերտման դերը ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանության և հասարակական ու ինստիտուցիոնալ դիմակայունության ամրապնդման գործում» խորագրով միջազգային համաժողովին։
Համաժողովին մասնակցել են ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների պաշտպանական գերատեսչություններում բարեվարքության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատու կառուցների ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների և առաջատար փորձագիտական կենտրոնների ներկայացուցիչներ։ Ներկայացվել ու քննարկվել են տարբեր երկրների զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդման լավագույն փորձը, առկա խնդիրները և դրանց լուծման համակարգային մոտեցումները։
Բրյուսելում ՀՀ ՊՆ գլխավոր քարտուղար Համլետ Բատիկյանը նաև երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության կերտման ծրագրի ղեկավարության հետ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ծրագրերի ակտիվացման ուղղությամբ, վերահաստատվել է հաջորդ տարվա միջոցառումների ցանկը։ ՊՆ գլխավոր քարտուղարը ծրագրի ղեկավարությանը և փորձագետներին հրավիրել է Հայաստան՝ անձնակազմի կառավարման, ֆինանսական պլանավորման, աուդիտի և գնումների համակարգի ռիսկային հարցերի վերհանման և դրանց չեզոքացման համալիր գործողությունների մշակման վերաբերյալ տեղում անհրաժեշտ խորհրդատվություն ստանալու նպատակով։

Делегация Минобороны Армении приняла участие в международной конференции НАТО
Делегация во главе с генеральным секретарем министерства обороны АрменииГамлетом Батикяном с 8 по 9 декабря участвовала в Брюсселе международной конференции НАТО «Роль формирования добропорядочности в Вооруженных силах в деле защиты демократических ценностей и укрепления общественной институциональной устойчивости», сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В конференции приняли участие руководители структур, ответственных за укрепление добропорядочности, борьбу с коррупцией и защиту прав человека в оборонных ведомствах стран-членов и партнеров НАТО, представители международных организаций и ведущих экспертных центров. Были представлены и обсуждены передовой опыт укрепления этики в вооруженных силах разных стран, существующие проблемы и системные подходы к их решению.
Генеральный секретарь Минобороны Гамлет Батикян провел также в Брюсселе двусторонние встречи с руководством Программы НАТО по укреплению этических основ. Достигнута договоренность об активизации совместных программ, подтвержден перечень мероприятий на следующий год. Генеральный секретарь Минобороны пригласил руководство и экспертов программы в Армению для консультаций и разработки комплексных мероприятий по выявлению и нейтрализации проблем в сфере управления персоналом, финансового планирования, аудита и закупок.