«Հրապարակ». Արցախի նախագահն ամեն ինչ անում է, որ 1500 խաղաղապահները Ռուսաստանից Արցախ տեղափոխեն իրենց ընտանիքները
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Գաղտնիք չէ, որ Արցախում անվտանգության և, առհասարակ, գոյատևման բոլոր հույսերը կապվում են ռուս խաղաղապահների հետ: Եվ արցախցիները բազմիցս ասել են, որ եթե ռուս զինվորը հեռանա, Արցախի բնակչությունը նրա հետ միասին կհեռանա Արցախից: Այս առումով հարկավոր է, որ խաղաղապահները երկար ու հիմնավոր տեղավորվեն Արցախում և չմտածեն այստեղից հեռանալու մասին: Չնայած 2020-ի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում նշված է, որ խաղաղապահների մնալը կախված է երկու կողմերի` Հայաստանի և Ադրբեջանի ցանկությունից, սակայն այդ փաստաթղթի մնացած բոլոր կետերն այնքան են խախտվել, ու ոչ մի ժամկետ չի պահպանվել, ուստի կարելի է ասել, որ փաստաթուղթն այլևս չի գործում, և խաղաղապահների մնալը կախված է բացառապես Ռուսաստանի, Արցախի և մի քիչ էլ Հայաստանի ցանկությունից:
Մեր տեղեկություններով, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ամեն ինչ անում է, որ Արցախում գտնվող 1500 խաղաղապահները Ռուսաստանից Արցախ տեղափոխեն իրենց ընտանիքները, որ ավելի հիմնավոր հաստատվեն այստեղ: Մեզ ասացին, որ այս հարցով նա դիմել է ՌԴ ամենաբարձր ատյաններին և ստացել հավաստիացում, որ ռուս զինվորականների ընտանիքների անդամների տեղափոխությունը կկազմակերպվի»։

«Грапарак»: Президент Арцаха делает все возможное, чтобы 1500 миротворцев перевезли свои семьи из России в Арцах
09/12/2022 11:12
Газета «Грапарак» пишет, что не секрет, что все надежды на безопасность и выживание в Арцахе связаны с российскими миротворцами. И арцахцы неоднократно заявляли, что если уйдет российский солдат, то население Арцаха уйдет вместе с ним из Арцаха.
«В этом плане необходимо, чтобы миротворцы надолго и основательно обустроились в Арцахе и не думали о том, чтобы уехать отсюда. Хотя в документе от 9 ноября 2020 года отмечается, что пребывание миротворцев зависит от желания двух сторон – Армении и Азербайджана, однако все остальные пункты этого документа настолько нарушались, что ни один срок не был соблюдался, посему можно сказать, что документ больше не действует, и пребывание миротворцев зависит исключительно от желания России, Арцаха и немного Армении.
По нашим сведениям, президент Арцаха Араик Арутюнян делает все возможное, чтобы находящиеся в республике 1500 миротворцев перевезли свои семьи из России в Арцах, чтобы прочнее обосновались здесь. Нам сообщили, что по этому вопросу он обратился в высшие инстанции РФ и получил заверения, что переезд членов семей российских военных будет организован», - пишет газета.