«Շոշափելի և առարկայական քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական հրահրիչ գործողությունները բացառելու համար». Մայր Աթոռի հորդորը՝ Փաշազադեին
14/12/2022 12:30
Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող սադրանքը՝ բնապահպանական կեղծ պատճառաբանություններով Արցախը Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի արգելափակումը, ինչի  հետևանքով վտանգվել են արցախցիների կենսական իրավունքները՝ կանգնեցնելով արցախահայությանը հումանիտար աղետի առաջ։
«Նմանօրինակ սադրիչ գործողություններն ուղղված են էթնիկ զտումների իրականացմանը, որոնք հերթական անգամ ի ցույց են դնում Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը: Ստեղծված կացությունն անվիճարկելի է դարձնում այն իրողությունը, որ արցախահայության անվտանգ կյանքը հնարավոր չէ Ադրբեջանի կազմում:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից արդեն իսկ դիմումներ են հղվել Քույր Եկեղեցիների պետերին, միջազգային ու միջեկեղեցական կազմակերպություններին՝ Ադրբեջանի այս անմարդկային գործողություններին հակազդելու և արցախահայության հումանիտար աղետալի իրավիճակը հաղթահարելու համար:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի սպասումն է, որ միջազգային հանրությունը համարժեք գնահատականներ կտա մարդու իրավունքների հիմնարար նորմերը ոտնահարող Ադրբեջանի սադրանքներին, որոնք մեծապես վտանգում են տարածաշրջանի փխրուն խաղաղությունը և կայունությունը:
Հորդորում ենք նաև Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Շեյխ ուլ իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեին, մարդասիրական իր կոչմանը հավատարիմ,  շոշափելի և առարկայական քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական հրահրիչ գործողությունները բացառելու համար:
Աղոթում ենք, որ Աստված Իր աջի հովանու ներքո խաղաղ ու անվտանգ պահի Արցախ աշխարհը, միասնական ու համախումբ՝ մեր ժողովրդին», - ասվում է հայտարարությունում։

«Призываем предпринять ощутимые и предметные шаги для исключения азербайджанских провокационных действий» – заявление Первопрестольного Святого Эчмиадзина
Первопрестольный Святой Эчмиадзин строго осуждает осуществленную Азербайджаном провокацию – блокирование соединяющей Арцах с Арменией дороги под ложным экологическим предлогом, в результате чего под угрозой оказались жизненно важные права народа Арцаха, арцахские армяне стоят перед гуманитарной катастрофой.
«Подобные провокационные действия направлены на осуществление этнических чисток, которые еще раз демонстрируют политику армянофобии Азербайджана. Создавшаяся ситуация делает неоспоримой ту реальность, что безопасная жизнь арцахских армян невозможна в составе Азербайджана.
Католикос Всех Армян уже направил обращения главам Церквей-сестер, международным и межцерковным организациям для противодействия этим бесчеловечным действиям Азербайджана и преодоления катастрофической гуманитарной ситуации, в которой оказались арцахские армяне.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин ожидает, что международное сообщество даст соразмерные оценки провокациям Азербайджана, нарушающим фундаментальные нормы прав человека, которые представляют большую опасность для хрупкого мира и стабильности в регионе.
Призываем также председателя Управления мусульман Кавказа шейха уль-Ислама Аллахшукюра Пашазаде, оставаясь верным своему гуманитарному призванию, предпринять ощутимые и предметные шаги для исключения азербайджанских провокационных действий.
Мы молимся, чтобы Господь сохранил мир и безопасность в Арцахе, а наш народ – единым и сплоченным», - говорится в заявлении