Եվրոպական միությունը պետք է հասկանա, որ չեզոքություն ու «անկողմնակալություն» պահելով՝ նպաստում է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ամենօրյա ռեժիմով խախտվեն․ Արցախի ՄԻՊ
15/12/2022 16:44
Շարունակվում են Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանի նախաձեռնած ակցիաները՝ Հայաստանում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մոտ։ Ակցիաների նպատակն է հասնել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի սադրանքների հասցեական դատապարտմանը, գործնական քայլերի՝ ուղղված Արցախի առաջ ծառացած հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարմանը։
Ակցիայի մասնակիցները քիչ առաջ Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության գրասենյակի մոտ էին։
«Եվրամիությունը, որն աշխարհում մարդու իրավունքների և ազատությունների վրա հիմնված կառույց է, համենյն դեպս, մենք այդպես գիտենք, որովհետև այդպես է ԵՄ-ն ներկայանում աշխարհին, այսօր իրավունք չունի լռելու այն հանցագործությունների, այն հանցավոր քաղաքականության վերաբերյալ, որը վարում է Ադրբեջանն Արցախի նկատմամբ»,- գրասենյակի դիմաց հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա ընդգծեց՝ Եվրամիությունից ակնկալում են ոչ միայն հայտարարություններ և ոչ թե չեզոքություն ու «անկողմնակալություն», այլ կոնկրետ քայլեր, որոնք կկասեցնեն Արցախի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության շարունակականությունը։
«Եվրոպական միությունը պետք է հասկանա, որ այսօր Արցախում 120 000-ից ավելի մարդ պատանդի կարգավիճակում է հայտնվել՝ Ադրբեջանի քմահաճույքների պատճառով։
Եվրոպական միությունը, որն այսօր մասնակցում է հակամարտության կարգավորման գործընթացին, համենայն դեպս, ջանքեր է ներդնում, պետք է հասկանա, որ նման չեզոքություն ու «անկողմնակալություն» պահելով՝ ուղղակի նպաստում է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ամենօրյա ռեժիմով խախտվեն»,- ընդգծեց Արցախի ՄԻՊ-ը։

Европейский союз должен понять, что, сохраняя нейтралитет и «беспристрастность», способствует нарушению прав народа Арцаха – омбудсмен Арцаха
15/12/2022 16:57
Инициированные советником госминистра Республики Арцах Артака Бегларяна акции у аккредитованных в Армении дипломатических представительств продолжаются. Цель акций – достичь адресного осуждения со стороны международного сообщества провокаций Азербайджана, действенных шагов, направленных на преодоление гуманитарного кризиса в Арцахе.
Участники акции пришли к зданию представительства ЕС в Армении.
«Евросоюз, как структура, основанная на правах и свободах человека, сегодня не имеет права молчать о той преступной политике, которую продолжает проводить Азербайджан в отношении Арцаха», - заявил Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
Он подчеркнул, что они ожидают от Евросоюза не только заявлений, не нейтралитета и «беспристрастности», а конкретных шагов, которые остановят геноцидальную политику Азербайджана в отношении народа Арцаха.
Европейский союз должен понять, что сегодня в Арцахе более 120 000 человек оказались в статусе заложника из-за капризов Азербайджан.
Европейский союз, который сегодня участвует в урегулировании конфликта, по крайней мере, прилагает усилия, должен понять, что, сохраняя подобный нейтралитет и ″беспристрастность″, просто способствует тому, чтобы права народа Арцаха нарушались в каждодневном режиме», - подчеркнул омбудсмен Арцаха.