Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանն ընդգծել է միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը
15/12/2022 12:20
Դեկտեմբերի 14-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանումը և դրանց հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները: Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմն անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների շարունակվող օկուպացիայի խնդրին, Հայաստան֊Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի, ռազմատենչ հռետորաբանության և հայատյացության իր քաղաքականությունը և առավելապաշտական մոտեցումները, այդպիսով խաթարելով Հարավային Կովկասում կայունությունը և անվտանգությունը։ Միաժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը։

Арарат Мирзоян на встрече с генсеком ООН подчеркнул необходимость реагирования международного сообщества на ситуацию в Арцахе
15/12/2022 12:59
14 декабря в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян представил генеральному секретарю ООН последние региональные развития, в частности, закрытие Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря, прекращение газоснабжения Нагорного Карабаха и возникшие вследствие этого серьезные гуманитарные вызовы. Была подчеркнута необходимость соответствующего реагирования международного сообщества на сложившуюся ситуацию.
Армянская сторона коснулась также продолжающейся оккупации Азербайджаном суверенных территорий Республики Армения, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает политику силы или угрозы силой, воинственной риторики и армянофобии, тем самым подрывая стабильность и безопасность на Южном Кавказе. В то же время глава МИД подтвердил приверженность Армении установлению стабильности и мира в регионе.