«Միջազգային հանրության արձագանքը բավարար կհամարեմ, եթե դա հանգեցնի շրջափակման ամբողջական վերացմանը, կանխարգելի Ադրբեջանի նոր հանցագործությունները»․ Արտակ Բեգլարյանը շարունակում է նստացույցը
19/12/2022 17:04
Քանի դեռ Արցախի մուտքը փակ է, ապա ՄԱԿ-ի գրասենյակի մուտքն էլ պետք է փակ լինի՝ իմ նստացույցի պատճառով, լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդեն վեցերորդ օրը ՄԱԿ–ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց նստացույցը շարունակող Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը։
Նա կարծիք հայտնեց, որ բողոքի ակցիաները, նստացույցներն ու այլ նմանատիպ միջոցառումները միջազգային կառույցների ուշադրությունը Արցախում խորացող աղետի, դրա հեղինակների գործողությունների վրա լրացուցիչ ուշադրություն գրավելու, նաև միջազգային հանրության հստակ գնահատականներին հասնելու հավելյալ գործիք են։
«Միջազգային հանրությունից արձագանքներ կան, բայց նրանց ջանքերն անբավարար են, պետք է գործնական քայլերի գնան։ Եթե Ադրբեջանի նկատմամբ պատասխանատվության միջոցներ չկիրառվեն, Ադրբեջանը շարունակելու է լկտի վարքը և շարունակելու է ավելի մեծ հանցագործություններ իրականացնել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ։ Միջազգային հանրության արձագանքը բավարար կհամարեմ, եթե դա առաջին հերթին հանգեցնի շրջափակման ամբողջական վերացմանը, երկրորդ հերթին՝ կանխարգելի նմանատիպ նոր հանցագործությունների կրկնությունը»,- ընդգծեց Արտակ Բեգլարյանը։
Նա հիշեցրեց՝ միջազգային հանրության պարտավորությունն է կանխել նմանատիպ հանցագործությունները։ Եթե լինեն հստակ արձագանք և Ադրբեջանի նկատմամբ գործնական քայլեր, դրանով ոչ թե լավություն կանեն հայկական կողմին, այլ իրենց պարտականությունը կկատարեն։ Միջազգային հանրության վրա ազդելու իր գործիքակազմը, սակայն, պետք է կիրառի նաև Հայաստանը։
«Հայաստանի Հանրապետությունն այստեղ գլխավոր դեկատարներից է։ Արցախի կառավարությունն էլ իր ունեցած մեխանիզմներով կապեր է հաստատում, լոբբինգ է իրականացնում, տեղեկատվական քաղաքականություն է իրականացնում, բայց, բնականաբար, Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես ճանաչված պետություն, ունի միջազգային հարաբերությունների բոլոր գործիքակազմերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ում այս հարցը բարձրացնելու»,- ընդգծեց Արտակ Բեգլարյանը։

Я сочту реакцию международного сообщества удовлетворительной, если это приведет к полному разблокированию Арцаха, предотвратит новые преступления Азербайджана – Артак Бегларян
19/12/2022 17:50
Пока въезд в Арцах остается заблокированным, вход в офис ООН в Армении также должен быть закрытым, заявил сегодня журналистам советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян перед офисом ООН в Ереване.
Он выразил мнение, что акции протеста, сидячие пикеты и аналогичные мероприятия являются инструментом для привлечения внимания международных структур к усугубляющемуся бедствию в Арцахе и его авторам, а также для достижения адресных оценок со стороны международного сообщества.
«Международное сообщество отреагировало на создавшуюся ситуацию, однако их усилия недостаточны, необходимо предпринять действенные шаги. Если в отношении Азербайджана не будут применены меры ответственности, то наглое поведение Азербайджана продолжится, против народа Арцаха будут совершаться более тяжелые преступления. Я сочту реакцию международного сообщества удовлетворительной, если это, во-первых, приведет к полному разблокированию Арцаха, и во-вторых, предотвратит повторение новых подобных преступлений», - сказал Артак Бегларян.
Он напомнил, что обязанность международного сообщества – предотвращать аналогичные преступления. По его словам, озвучивание четкой оценки и принятие действенных шагов в отношении Азербайджана – не одолжение армянской стороне, тем самым международное сообщество выполняет свои обязанности.
Артак Бегларян также отметил, что Армения тоже должна использовать свой инструментарий, чтобы оказать влияние на международное сообщество.
«Республика Армения в этом вопросе один из важнейших игрооков. Правительство Арцаха, используя свои механизмы, также устанавливает связи, проводит осуществляет лоббирование, информационную политику, однако Армения как признанная республика обладает всеми инструментами в сфере международных отношений, в том числе чтобы поднять этот вопрос в ООН», - подчеркнул Артак Бегларян.