Անահիտ Ավանեսյանը ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է Արցախում առողջապահական ճգնաժամի վտանգները կանխելու հնարավորությունները
21/12/2022 13:08
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի արգելափակման հետևանքով Արցախում առողջապահական ճգնաժամի վտանգները կանխելու հնարավորությունները:
Նախարարը նշել է, որ ԿԽՄԿ աջակցությամբ Արցախից մեկ պացիենտ է տեղափոխվել Երևան, սակայն այս պահին էլ պահպանվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ԿԽՄԿ-ի հետ համագործակցությամբ Արցախից հիվանդներ տեղափոխելու, դեղորայք և մանկական սնունդ հասցնելու հնարավորությունը:
Թիերի Ռիբոն նշել է, որ Ստեփանակերտում ԿԽՄԿ -ն ունի գրասենյակ, որի միջոցով շարունակում է իրականացնել մարդասիրական առաքելություն և պատրաստ է միջնորդել բուժօգնության և դեղապահովման կազմակերպման շուրջ:
Նախարար Ավանեսյանը ընդգծել է նաև Արցախում բնակչությանը հոգեբանական մասնագիտացված աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը:

Анаит Аванесян обсудила с главой делегации МККК возможности предотвращения опасности кризиса здравоохранения в Арцахе
21/12/2022 14:45
Министр здравоохранения Анаит Аванесян сегодня обсудила с главой делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) Тьерри Рибо возможности предотвращения опасности кризиса здравоохранения в Арцахе вследствие блокирования Азербайджаном движения в Лачинском коридоре с 12 декабря 2022 года по сей день.
Анаит Аванесян отметила, что при посредничестве МККК один пациент был перевезен из Арцаха в Ереван, однако на сохраняется необходимость в срочной транспортировке пациентов в крайне тяжелом состоянии.
В ходе встречи обсуждались возможности перевозки пациентов из Арцаха, доставки лекарств и детского питания при сотрудничестве с МККК.
Тьерри Рибо отметил, что МККК имеет офис в Степанакерте, через который продолжает осуществлять гуманитарную миссию и готов оказать посредничество в организации медицинской помощи и обеспечения лекарствами.
Министр Аванесян также подчеркнула важность оказания специализированной психологической помощи населению Арцаха.