Շրջափակված Արցախում ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներ կան, այդ թվում՝ երեխաներ․ Պլանային վիրահատությունները շարունակում են դադարեցված մնալ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Ընդերային լեյշմանիոզ» ախտորոշմամբ 4 ամսական փոքրիկի մոտ արձանագրվել է դրական դինամիկա, երեխան շարունակում է բուժում ստանալ ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոնում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոնում» 10 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը՝ հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները՝ շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

В блокадном Арцахе остаются пациенты в крайне тяжелом состоянии, плановые операции все еще приостановлены
26/12/2022 18:03
Вследствие блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, подведомственных Министерству здравоохранения Республики Арцах, плановые операции все еще приостановлены.
В медобъединении «Аревик»10 детей находятся в отделениях реанимации и неонатологии.
В состоянии здоровья 4-месячного ребенка, у которого диагностирован «висцеральный лейшманиоз», наблюдается положительная динамика, ребенок продолжает получать лечение в специализированном медицинском центре.
10 пациентов Республиканского медицинского центра находятся в отделении реанимации, 4 из которых – в крайне тяжелом состоянии. Врачи делают все возможное для стабилизации состояния больных.
Министерство здравоохранения Республики Арцах предпринимает все возможные меры для преодоления сложившейся из-за блокады ситуации на должном уровне.