«Ինչպե՞ս են պարտադրել՝ մի բաժակ կարմիր գինու շո՞ւրջ, թե՞ կոշտ». Զախարովան Արմեն Գրիգորյանից փաստեր է պահանջում ՀՀ-ին Միութենական պետություն մտնել պարտադրելու մասով
29/12/2022 15:02
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան պահանջել է փաստեր ներկայացնել Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարության առնչությամբ, թե Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանին ստիպում է միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին և միանալ միութենական պետությանը։
«Ինչպե՞ս է տեղի ունեցել պարտադրանքը՝ ընկերական մթնոլորտո՞ւմ, մի բաժակ կարմիր գինու շո՞ւրջ, թե՞ կոշտ է տեղի ունեցել այդ պարտադրանքը։ Դա պետք է հասկանալ։ Գոնե ինչ-որ փաստեր պետք է լինեն։ Եթե մարդիկ նման հայտարարություններ են անում առանց փաստեր ներկայացնելու, ընդ որում՝ կոնկրետ հիշատակում են երկիրը, բարի եղեք, դա ապացուցեք փաստերով», - ճեպազրույցում ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով` նույնը կարելի է ասել նաև այն լուրերի համատեքստում, թե Մոսկվան Երևանին պարտադրում է իր վերահսկողությունից դուրս ինչ-որ միջանցք տրամադրել։
«Սա կեղծիք է, որը նույնպես բազմիցս ասվել է։ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների՝ 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության համաձայն՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում քննարկվում են հաղորդակցությունների բացման տարբեր ուղիներ, այդ թվում՝ Հայաստանի հարավով երկաթուղային գծի շարժի վերականգնման հետ կապված հարցեր։ Այս աշխատանքի սկզբունքներից մեկը, որը չի վիճարկվում ոչ Երևանի, ոչ Բաքվի կողմից, այն է, որ երթուղիների ինքնիշխանությունը պատկանում է այն կողմին, ում տարածքով նրանք անցնում են», - ասել է նա։

Как принуждали - за бокалом красного вина или жестко? Захарова прокомментировала высказывания секретаря СБ Армении
29/12/2022 14:52
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова потребовала предоставить факты в связи с заявлением секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна о том, что РФ принуждает Армению предоставить коридор Азербайджану и присоединиться к союзному государству.
«А можно задать вопрос, на кого ссылаются люди, которые об этом говорят? О том, что их принуждают. На какие факты они ссылаются? Есть какие-то факты, как происходило принуждение: в дружественной обстановке, за бокалом красного вина, или жестко происходило это принуждение? Как принуждали-то? Это надо же понять, как это все происходило», - сказала Захарова на брифинге.
По ее словам, то же самое можно сказать, применительно к утверждению о том, что Россия навязывает Еревану неподконтрольный ему коридор.
«Это фейк, о чем тоже неоднократно говорили. В соответствии с заявлением лидеров Армении, Азербайджана и РФ от 11 января 2021 года, в рамках трехсторонней рабочей группы по разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе, обсуждаются различные пути открытия коммуникаций, в их числе, вопросы, связанные с восстановлением движения железнодорожной ветки на юге Армении. Один из принципов этой работы, которая не оспаривается ни Ереваном, ни Баку, таков, что суверенитет над маршрутами принадлежит той стороне, по чьей территории они пролегают», - заявила она.