Սա իրականում ոչ թե բնապահպանական շարժում է, այլ Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված շոու. Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել France 24-ին
30/12/2022 09:32
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն (Ruben Vardanyan) այսօր  հեղինակավոր France 24  հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և խոսել շրջափակման պատճառների մասին.
Ստորև ներկայացվում է հարցազրույցն ամբողջությամբ.
France 24 -Պարոն Վարդանյան, շնորհակալություն France 24-ում մեզ հետ լինելու համար։ Նախ և առաջ կուզենայի Ձեզ տալ հետևյալ հարցը՝ կներկայացնե՞ք, թե այս շրջափակման պայմաններում ինչ վիճակ է ստեղծվել Արցախի Հանրապետության ժողովրդի համար։
Ռուբեն Վարդանյան-Նախ ուզում եմ ողջունել բոլորին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր ֆրանսիացիներին, ովքեր աջակցում են մեզ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի կառավարությանը։ Մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում ձեր աջակցությունը:  Իրականությունն այն է, որ 120 հազար մարդ ձմռանը չունեն վառելիք, դեղորայք, սնունդ, ճանապարհը փակ է, ունենք բաժանված ընտանիքներ, ունենք մի քանի հարյուր երեխաներ, որոնք մնացել են Հայաստանում առանց ծնողների, Արցախում երեխաներ ունենք՝ մնացած առանց ծնողների։ Մենք ունենք բազմաթիվ ոչ արցախցիներ, ովքեր այցելել են Արցախ, և հիմա նրանք նույնպես արգելափակված են այստեղ։ Իրավիճակը բավականին ծանր է, բայց  այստեղ ապրող մարդիկ հավատում են, որ դա մեծ պայքար է հանուն անկախության, և դրա համար էլ նրանք ուժեղ են մնում, ու չնայած բոլոր մարտահրավերներին և բոլոր դժվարություններին՝ մենք համախմբված ենք ու մեզ շատ ուժեղ ենք զգում։ Չնայած բոլոր ճնշումներին, որ փորձում է մեզ վրա գործադրել Ադրբեջանը՝ մենք դիմակայում ենք և դառնում ենք ավելի ուժեղ այս շրջափակման պայմաններում։
France 24 - Իսկ մարդիկ, ովքեր իրականացնում են այս բողոքի ակցիաները,  նրանք ակտիվիստնե՞ր են, որոնք բողոքում են տարածաշրջանում ապօրինի հանքարդյունաբերության դեմ, ի՞նչ եք կարծում այս մասին:
Ռուբեն Վարդանյան - Մենք այսօր կառավարության և հանքարդյունաբերող ընկերության ղեկավարության հետ համատեղ հայտարարություն ենք տարածել, որ պատրաստ ենք ընդունել միջազգային էկոլոգիական փորձագետների, որպեսզի գան և ստուգեն մեր հանքարդյունաբերությունը: Կարծում ենք, որ այն աշխատում է լավագույն չափանիշներով, և մենք նաև ցանկանում ենք, որ ստուգեն ոչ միայն մեր, այլև ամբողջ տարածաշրջանում հանքարդյունաբերությունը, և ստուգեն մասնագետները, ոչ թե ինչ-որ այսպես կոչված «էկոակտիվիստներ», որոնք մենք բոլորս պարզեցինք, որ իրական բնապահպան չեն։ Նրանց մեծ մասը մարդիկ են, որոնք ծառայում են Ադրբեջանում հատուկ ծառայություններում։ Ի դեպ, եթե Ֆրանսիայում մարդիկ հետաքրքրվեն և ստուգեն, թե վերջին 10 տարում քանի անգամ են բնապահպանական ակցիաներ տեղի ունեցել Ադրբեջանում, մենք կզարմանանք, քանի որ այդ թիվը զրո է։ Այսպիսով, սա Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված շոու է, և իրականում բնապահպանական շարժում չէ։
France 24 - Կցանկանայի այժմ խոսել Ձեր անձնական պատմության մասին: Մինչև 2022 թվականի նոյեմբերին Արցախի պետնախարար դառնալը, Դուք Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունեիք և ՌԴ քաղաքացիությամբ գործարար էիք Ռուսաստանում։ Ուզում եմ Ձեզ հարցնել, թե ի՞նչն է Ձեզ ստիպել Արցախում քաղաքականությամբ զբաղվել և վերադառնալ, տեղափոխվել Ստեփանակերտ։
Ռուբեն Վարդանյան - Հայերն ապրում են աշխարհով մեկ։ Մենք ունենք մեծ սփյուռք Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Ամերիկայում, շատ այլ երկրներում, և մենք բոլորս կապված ենք Արցախի հետ։ Արցախը տուն է ողջ հայ ժողովրդի համար, քանի որ հայոց այբուբենի ստեղծողը՝ Մեսրոպ Մաշտոցը,  հայերեն տառերի ուսուցանումն սկսել է  Արցախում, որը խորհրդանիշն է հայկական ժառանգության, հայկական մշակույթի, հայկական ԴՆԹ-ի։ Դրա համար էլ բազմաթիվ նախագծեր ենք արել վերջին 20 տարվա ընթացքում։ Իսկ 44-օրյա պատերազմից հետո ես զգացի, որ սա Արցախում բնակվողների համար ամենադժվար ժամանակներից է և հասկացա, որ ուզում եմ լինել այն մարդկանց հետ, ովքեր իսկապես մեծ ճնշման են ենթարկվում Ադրբեջանի կողմից։ Նրանք պետք է զգան, որ իրենք մենակ չեն։ Մենք նույնպես Արցախում արմատներ ունենք, սակայն այլ վայրերում ենք ապրում, և ես հասկացա, որ սա է հենց ժամանակը պատասխանատու լինել ազգիդ, սեփական հայրենիքի համար և փորձել օգնել մարդկանց, ովքեր իսկապես տառապում են ստեղծված իրավիճակում:
France 24 - Վերջերս մեղադրանքներ են հնչել, օրինակ՝ Հայաստանի որոշ ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմից, թե Ռուսաստանն իր խաղաղապահի դերը Լաչինի այս շրջանում բավարար կերպով չի իրականացնում, չի կարողանում կատարել իր պարտականություններն այս տարածաշրջանի հանդեպ, արդյոք համաձա՞յն եք այդ մտքի հետ։
Ռուբեն Վարդանյան - Գիտեք, ես շատ երկրներում հետևել եմ խաղաղապահների աշխատանքին, օրինակ՝ ֆրանսիացիները, որոնք շատ անգամներ ուղարկվել են Աֆրիկա, և մենք բոլորս գիտենք, որ դա սովորաբար ենթադրում է սահմանափակ թվով զինվորներ, սահմանափակ մանդատ և զենք գործածելու սահմանափակ իրավունքներ։ Ուստի մի կողմից հասկանալի է ժողովրդի հիասթափությունը, բայց միևնույն ժամանակ մենք պետք է գիտակցենք, որ առանց ավելի լայն մանդատի, առանց ավելի մեծ թվով զինվորներ, առանց իրենց տանն ապրող և 35 տարի իրենց անկախության համար պայքարող հայերին պաշտպանելու ավելի հստակ իրավունքների ապագա չի լինի։ Ուստի կարծում եմ, որ շրջափակումը ցույց տվեց, որ թե որտեղից պետք է ավելի մեծ և ուժեղ մանդատ ստանալ՝ նաև ՄԱԿ-ից։
France 24 - Մենք խոսում էինք Արցախի Հանրապետության պետնախարարի հետ։ Շնորհակալություն France 24-ում մեզ հետ լինելու համար։

Artsakh’s State Minister Ruben Vardanyan talks about the difficult humanitarian situation caused by the Azerbaijani blockage of the Lachin corridor in a television interview with France 24.
Below is the transcript of the interview.
France 24: Mr. Vardanyan, thank you for being with us at France 24. First of all, I would like to ask you the following question: Will you present what situation has been created for the people of the Republic of Artsakh under this blockade?
Ruben Vardanyan: First of all, I want to welcome everyone and thank all the French people who support us, as well as the French government. We really appreciate your support. The reality is that 120,000 people do not have fuel, medicine, or food in these winter conditions. The road is closed. We have separated families. We have several hundred children who are left without parents in Armenia. We have children who are left without parents in Artsakh. We have many non-Artsakh citizens who visited Artsakh, and now they are also blockaded here. The situation is quite difficult, but the people living here believe that this is a great struggle for independence, and that is why they remain strong. Despite all the challenges and all the difficulties, we are united, and we feel very strong. Despite all the pressures that Azerbaijan is trying to put on us, we are resisting and becoming stronger under the conditions of this blockade.
France 24: And the people who are carrying out these rallies, are they activists protesting against illegal mining in the region? What do you think about this?
Ruben Vardanyan: Today we issued a joint statement with the government and the management of the mining company, that we are ready to receive international environmental experts to come and inspect our mining sector. We think it works in the best standards, and we also want to see not only our mining industry, but that of the whole region, inspected by professionals, not some so-called “eco-activists” who, we all found out, are not real environmentalists. Most of them are people who serve in special services in Azerbaijan. By the way, if people in France are interested and check [to see] how many environmental initiatives have taken place in Azerbaijan in the last 10 years, they will be surprised, because that number is zero. So, this is a show organized by the government of Azerbaijan, and not really an environmental movement.
France 24: I would now like to talk about your personal story. Before becoming the Minister of State of Artsakh in November 2022, you were a businessman in Russia with Russian citizenship. I want to ask you, what made you engage in politics in Artsakh and return to Stepanakert
Ruben Vardanyan: Armenians live all over the world. We have a large diaspora in Russia, France, America, as well as many other countries, and we are all connected with Artsakh. Artsakh is a home for the entire Armenian people, because Mesrop Mashtots, the creator of the Armenian alphabet, started teaching the alphabet in Artsakh, which is a symbol of Armenian heritage, Armenian culture, and Armenian DNA. That is why we have carried out many projects in the last 20 years. After the 44-day war, I realized that this is one of the most difficult times for the people living in Artsakh, and I realized that I want to be with those people who are really under great pressure from Azerbaijan. They should feel that they are not alone. We also have roots in Artsakh, but we live in other places, and I realized that this is the time to be responsible for your nation, homeland, and try to help people who are really suffering as a result of the current situation.
France 24: Recently, accusations have been made, for example, by some opposition parties in Armenia, that Russia is not fulfilling its peacekeeping role sufficiently in this region of Lachin, and is unable to fulfill its responsibilities towards this region. Do you agree with that idea?
Ruben Vardanyan: You know, I have followed the work of peacekeepers in many countries, such as the French, who have been sent to Africa many times. We all know that this usually implies a limited number of soldiers, a limited mandate, and limited rights to use weapons. Therefore, on the one hand, the disappointment of the people is understandable. But at the same time, we must realize that without a broader mandate, without a larger number of soldiers, there will be no future. Therefore, I think that the blockade showed that a bigger and stronger mandate should be enforced, including from the United Nations.