Մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր. Արցախի ԱԺ նախագահ
Շրջափակման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությունում մնացած 270 արցախցի աշակերտ այսօրվանից հաճախելու են Գորիսի հ 1 և Երևանի տարբեր դպրոցներ: Կոպտորեն խախտված են այս երեխաների տարրական իրավունքները: Ամանորը ընտանեկան հրաշքով լի տոն է: Ցավոք, հրաշք չեղավ  արցախցի այս երեխաների համար:
Մի՞թե փոքրիկ Արցախն ու կիսված ընտանիքների  այս երեխաները իրենցից վտանգ են  ներկայացնում հարևան Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի համար:
Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը իր հայտարարություններով դիմել է բոլոր մարդասիրական կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, քաղաքակիրթ աշխարհին, սակայն մեր ձայնը մինչև այսօր լսելի չէ: Արցախի ու Արցախի ժողովրդի թեման տեսականորեն շատ է շոշափվում միջազգային հարթակներում: Սակայն, մեզ խղճալ ու կարեկցել պետք չէ, մեզ պետք են տեսանելի ու գործուն քայլեր:
Մենք հույսի ու հավատի ժողովուրդ ենք: Հուսանք՝ մեր աղոթքներն առ Աստված  փրկության դուռ կբացեն», - ասել է Արթուր Թովմասյանը։

К сожалению, для детей из Арцаха чуда не произошло - спикер парламента
Сегодня 29 день блокады Республики Арцах. Председатель Национального собрания Арцаха Артур Товмасян обратился к продолжающейся блокаде.
«270 школьников из Арцаха, оставшиеся в Армении из-за блокады, с сегодняшнего дня будут посещать различные школу № 1 Гориса и различные школы Еревана. Основные права этих детей грубо нарушены. Новый год – семейный праздник, полный чудес. К сожалению, для этих детей из Арцаха чуда не произошло.
Неужели маленький Арцах и эти дети, разлученные со своими семьями, представляют опасность для соседнего Азербайджана или Турции?
Парламент Республики Арцах обратился с заявлениями ко всем гуманитарным структурам, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, цивилизованному миру, однако наш голос до сих пор не услышан. Тема Арцаха и народа Арцаха теоретически много затрагивается на международных площадках. Однако нас не нужно жалеть и сопереживать, нам нужны видимые и действенные шаги.