Ադրբեջանական լրատվամիջոցները կրկին վերահաստատեցին Արցախի շրջափակման փաստը. ԱՀ դատախազություն
«09.01.2023թ. Ադրբեջանի տեղեկատվա-քարոզչական շահերը սպասարկող լրատվամիջոցները տեղեկություն են հրապարակել այն մասին (https://ru.oxu.az/politics/681869, https://media.az/.../blokada-karabaha-po-armyanski-sotni.../), որ Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի արգելափակման 27 օրվա ընթացքում երկու ուղղություններով իրականացվել է 370 տարբեր տեսակի տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժ, որից 330-ը՝ ռուս խաղաղապահների կողմից, 31-ը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (այդ թվում շտապ օգնության մեքենաներ), իսկ շտապ օգնության 3 մեքենաները՝ «Արցախի բնակիչների կողմից»: Հոդվածի հեղինակը պնդել ու այդ կերպ փորձել էր ցույց տալ, որ իրականում Արցախը շրջափակման մեջ չէ, թեև բերված տվյալները ակնհայտորեն ի ցույց են դրել հակառակը:
Ադրբեջանական թեզի մերկ լինելը փաստելու համար բավարար է ընդամենը երեք վիճակագրական տվյալի բացահայտումը. մինչ Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ՝ Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհն արգելափակելը, 2022թ. նոյեմբեր ամսվա ցուցանիշների համաձայն, ՀՀ-ից Արցախ էր մատակարարվել օրական 380-400 տոննա սննդամթերք և հանրային կարիքների համար նախատեսված այլ ապրանքներ (27 օրում՝ 10.260-10.800 տոննա), «Լաչինի միջանցքով» մեկ ուղղությամբ՝ Հայաստանից Արցախ էր մեկնել օրական միջինը 454 մեքենա (27 օրում՝ 12.258), ավելի քան 1.200 մարդ (27 օրում՝ 32.400): Հատկանշական է, որ հիշյալ ցուցանիշները փոքր են ոչ միայն 2020թ. 44-օրյա պատերազմին նախորդող ժամանակահատվածի, այլև 120.000-անոց  բնակչության միջին մակարդակի բարեկեցությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ պահանջարկի համեմատությամբ:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները վերոհիշյալ հրապարակմամբ հաստատել են նաև այն, որ 27 օր Արցախի Հանրապետության բնակիչները զրկված են միջանցքով տեղաշարժվելու և Հայաստանի Հանրապետության հետ կապի հնարավորությունից, միջանցքում երթևեկել են բացառապես ռուս խաղաղապահները և ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները:
Այսպիսով, վերը բերված վիճակագրական տվյալները և փաստարկները բավականին խոսուն ու պատկերավոր տեսքով արտացոլում են այն ողջ իրականությունը, որը ներկայումս տիրում է Արցախում և որը միջազգային հանրությունից թաքցնելու համար ջանք ու եռանդ չի խնայում Ադրբեջանը»:

Азербайджанские СМИ вновь подтвердили факт блокады Арцаха - прокуратура Арцаха
В средствах массовой информации, обслуживающих информационно-пропагандистские интересы Азербайджана, публикуются статьи, касающиеся того, что во время блокады автодороги Степанакерт-Горис по обоим направлениям было передвижение 370 различных видов транспортных средств, из них 330 российских миротворцев, 31 международного Комитета Красного Креста (включая машины скорой помощи) и 3 машины скорой помощи - «жителей Арцаха». Как стало известно из распространенного прокуратурой Арцаха сообщения, автор одной статьи утверждал и пытался доказать, что на самом деле Арцах не находится в осаде, хотя приведенные данные явно свидетельствовали об обратном.
«Чтобы представить лживость азербайджанских тезисов, достаточно выявить всего три статистические данные: до перекрытия в 2022 году автомагистрали Степанакерт-Горис, единственной, соединяющей Арцах с Арменией, по показателям за ноябрь из Армении в Арцах в сутки доставлялось 380-400 тонн продовольственных и других товаров, предназначенных для общественных нужд (10 260-10 800 тонн за 27 дней). В среднем из Армении в Арцах по «Лачинскому коридору» в одном направлении выезжало 454 автомобиля (за 27 дней: 12 258), более 1200 человек (за 27 дней: 32 400). Примечательно, что эти показатели малы не только по сравнению с периодом  44-дневной войны 2020 года, но и со спросом, необходимым для обеспечения благосостояния среднего уровня населения в 120 000 человек.
Азербайджанские СМИ вышеупомянутой публикацией также подтвердили и то, что жители Республики Арцах лишены возможности передвигаться по коридору и общаться с Республикой Армения, по коридору проезжали лишь российские миротворцы и представители МККК.
Таким образом, вышеприведенные статистические данные и аргументы достаточно красноречиво и наглядно отражают всю реальность, царящую в настоящее время в Арцахе и которую, Азербайджан не жалея сил, пытается скрыть от международного сообщества», - говорится в заявлении Генеральной прокуратуры Республики Арцах.