Գերասիմ Վարդանյանի և ՀՅԴ–ական այլ անդամների տներում խուզարկությունների վերաբերյալ ՔԿ-ն հայտարարություն է տարածել
ՀՅԴ-ական Գերասիմ Վարդանյանի տունը խուզարկվել է 2022 թվականի օգոստոսին ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, դատարանի համապատասխան որոշման հիման վրա։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
«Հաշվի առնելով ԶԼՄ-ների այսօրվա առանձին հրապարակումներում բարձրացվող հարցադրումները եւ լրատվամիջոցներից ստացվող բանավոր հարցերը Գ․ Վարդանյանի տան խուզարկության վերաբերյալ, հարկ եմ համարում տեղեկացնել հետեւյալը․
2022 թվականի օգոստոսին ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, դատարանի համապատասխան որոշման հիման վրա, իրականացվում են խուզարկություններ մի քանի անձանց առնչվող մի քանի հասցեներում, ինչպես նաեւ իրականացվում են այլ քննչական գործողություններ։

СК объяснил причины обысков в домах членов партии «Дашнакцутюн»
Обыск в доме члена АРФД Герасима Варданяна проведен в рамках уголовного производства, инициированного по части 2 статьи 236 УК Армении, на основании соответствующего решения суда. Об этом написал на своей странице в «Facebook» пресс-секретарь СК РА Гор Абрамян.
Он отметил: «С учетом запросов, поднятых в сегодняшних отдельных публикациях СМИ, и устных вопросов, получаемых от средств массовой информации, относительно обыска в доме Варданяна считаю необходимым сообщить следующее:
в рамках уголовного производства, инициированного по части 2 статьи 236 УК Армении в августе 2022 года, на основании соответствующего решения суда, проводятся обыски по нескольким адресам, касательно нескольких лиц, а также осуществляются иные следственные действия.
Иная информация, исходя из интересов предварительного следствия, не предоставляется».
Сегодня несколько членов партии «Дашнакцутюн», в том числе Герасим Варданян были подвергнуты приводу, в их домах проведены обыски.