Դիմում եմ Հայաստանին և Ադրբեջանին` Լաչինի միջանցքի գործարկման առնչությամբ բոլոր մտահոգությունները լուծել երկխոսության և խորհրդակցությունների միջոցով. ԵԽ-ում Ադրբեջանի հարցով մշտական զեկուցող
14/01/2023 13:46
Եվրոպական խորհրդարանում Ադրբեջանի հարցով մշտական զեկուցող Ժելյանա Զովկոն հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով Ադրբեջանի կառավարությանը գործի դնել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները Լաչինի միջանցքի արգելափակումը անհապաղ դադարեցնելու համար։
«Ես լրջորեն մտահոգված եմ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի՝ արդեն մոտ չորս շաբաթ տևող արգելափակմամբ (Ադրբեջան), որը խոչընդոտում է սննդի և այլ անհրաժեշտ մատակարարումների ու ծառայությունների հասանելիությանը շրջանում: Արգելափակումը պետք է վերացվի առանց հապաղումի` խուսափելու համար մարդասիրական որևէ հետևանքներից և այլ անդառնալի բացասական ազդեցությունից խաղաղության գործընթացի վրա:
Ուստի ես դիմում եմ Ադրբեջանի կառավարությանը, որպեսզի, հետևելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի եռակողմ հայտարարությամբ իր ստանձնած պարտավորություններին, իր լիազորությունների շրջանակներում գործի դնի բոլոր այն միջոցները, որոնք անհրաժեշտ են միջանցքով ազատ տեղաշարժը վերականգնելու և տեղի բնակչությանը մարդասիրական օգնության մատակարարումը երաշխավորելու համար՝ հաշվի առնելով սննդի, դեղորայքի և այլ կենսական պարագաների պակասը։
Վերջապես ես դիմում եմ Հայաստանին և Ադրբեջանին` Լաչինի միջանցքի գործարկման առնչությամբ բոլոր մտահոգությունները լուծել երկխոսության և խորհրդակցությունների միջոցով` բոլոր ներգրավված կողմերի մասնակցությամբ: Դիմում եմ նաև ԵՄ բոլոր ինստիտուտներին` անմիջապես ակտիվացնելու միջնորդական ներգրավվածությունը և կանխարգելիչ դիվանագիտությունը` նպաստելու շարունակվող ճգնաժամի լուծմանը և կանխելու հետագա սրացումները», - ասվում է հայտարարությունում:

Постоянный докладчик Европейского парламента по Азербайджану Желяна Зовко с призывом обратилась к Еревану и Баку
14/01/2023 14:16
Постоянный докладчик Европейского парламента по Азербайджану Желяна Зовко выступила с заявлением, в котором призвала Баку принять все необходимые меры для немедленного прекращения блокады Лачинского коридора.
«Меня серьезно беспокоит Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с Арменией, который уже заблокирован около четырех недель (Азербайджаном), что препятствует доступу к продовольствию и другим предметам первой необходимости, а также услугам.
Блокада должна быть снята безотлагательно во избежание каких-либо гуманитарных последствий и других необратимых негативных последствий для мирного процесса.
Посему я обращаюсь к правительству Азербайджана с призывом: следовать взятым на себя трехсторонним заявлением о прекращении огня от 9 ноября 2020 г. обязательствам, в рамках своих полномочий осуществить все меры, необходимые для восстановления свободного передвижения по коридору и обеспечения доставки гуманитарной помощи местному населению – в связи с нехваткой продуктов питания, медикаментов и других предметов первой необходимости.
Наконец, я обращаюсь к Армении и Азербайджану:  решить все проблемы, связанные с запуском Лачинского коридора, путем диалога и консультаций с участием всех заинтересованных сторон.
Я также призываю все институты ЕС немедленно активизировать посредничество и превентивную дипломатию, внести свой вклад в разрешение продолжающегося кризиса и предотвратить дальнейшую эскалацию».