Երբ իշխանությունն առանց իզմ-երի է, ծնվում է գուրգենարսենյանիզմ
«Արցախի հարց կոչվածը լուծվել է ինքը: Էն մնացածը, ինչի մասին մենք խոսում ենք, դա տեխնիկական պրոցես է, որը որ կընթանա: Էդ տեխնիկական պրոցեսի ընթացքում քննարկումներ կլինեն՝ Արցախի հայկական բնակչության ներկայացուցիչների եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջեւ»:  «Թուրքիան մեզ չի սպառնացել երբեք: Մենք չունենք այդպիսի որեւէ փաստ՝ Հայաստանի պետական անկախությունը ճանաչելուց հետո, որ Թուրքիան մեզ որեւէ անգամ սպառնացել է, որեւէ սպառնալիք մեզ ներկայացրել է: Չի եղել ըտենց բան». սա Գուրգեն Արսենյանն է՝ 2023 թվականի ռազլիվի։
Նկարում պատկերված է Գուրգեն Արսենյանը՝ 2013 թվի։ Երբ գնում էր Երևանի ավագանու ընտրություններին՝ Վարդան Օսկանյանի գլխավորությամբ։
Մարդու, որը 10 տարի պայքարում էր Արցախի ինքնորոշման համար, և որն այսօր նույնպես իրատեսական է համարում Արցախի պետականությունը։ 2013-ին, դրանից առաջ ու հետո, Գուրգեն Արսենյանը մեկ բառ անգամ չի առարկել Վ. Օսկանյանին։ Ի դեպ, նրանք ընտրության էին գնում ԲՀԿ ցուցակով՝ մի կուսակցության, որի համար Արցախի ինքնորոշման իրավունքը և անկախ Արցախը հստակ ծրագրային դրույթ էին։ Բայց դա չէր խանգարում Գ. Արսենյանին՝ խոնարհաբար հանգրվանել ԲՀԿ խմբակցությունում։
Իսկ Գուրգեն Արսենյանի քաղաքական բեմելն ավելի վաղ էր՝2003-ին, երբ ՄԱԿ կուսակցությունը հայտնի կոմերցիոն տեխնոլոգիաներով մտավ ԱԺ։ Այդ մասին բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել այդ թվականների «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթում։
Հիմա հարց՝ 2003- իշխանություններին. ինչպե՞ս կարելի էր թույլ տալ բոլորին հայտնի մեթոդով ամբողջական խմբակցության հայտնվելը ԱԺ-ում։ Ինչպե՞ս և ինչո՞ւ, որ հիմա էլ Արսենյանը ունիսոն խոսի Ալիևի հետ։ Սև հումորի շրջանակներում՝ սա այն դեպքն է, երբ իսկապես « նախկիններն են մեղավոր»։
Եվ մի հարց էլ հազարավոր զոհերի, վիրավորների ընտանիքներին ու հայ ժողովրդին՝ ընդհանրապես. Արսենյանը Թուրքիայից երբեք վտանգ չի տեսել, բայց մենք հո տեսե՞լ ենք, թե թուրքական բայրաքթարները ինչպե´ս են սպանել մեր տղերքին, նրանց հատուկջոկատայինները և հրամանատարները ինչպե´ս են մասնակցել 44-օրյա պատերազմին,  մենք հո լսո՞ւմ ենք, թե Էրդողանն ինչպես է ամեն անգամ սպառնում Հայաստանին, և թե ինչպե´ս օրեր առաջ Թուրքիան սատարեց Լաչինի ճանապարհի փակմանը, 44 օրյա պատերազմը սկսվեց թուրք-ադրբեջանական չդադարող զորավարժուըթյուններից անմիջապես հետո, իսկ այսօր էլ Կարսում մեծ զորավարժություններ են՝ մեր սահմանին, մեր՝ դեմ։

Альтернативные проекты: Власть без «измов» порождает «гургенарсенянизм»
Группа «Альтернативные проекты» в ответ на заявления депутата Национального Собрания Армении от фракции «Гражданский договор» Гургена Арсеняна, напоминает:
«„Так называемый вопрос Арцаха решился сам. Остальное, о чем мы говорим, – это технический процесс, который будет проходить. В ходе этого технического процесса будут обсуждения между представителями армянского населения Арцаха и представителями Азербайджана”. ¥Турция никогда не угрожала нам. У нас нет такого факта, что после признания государственной независимости Армении Турция когда-либо угрожала нам, представляла бы нам какую-либо угрозу. Не было такого”. Это Гурген Арсенян – „розлива” 2023 года.
На снимке изображен Гурген Арсенян 2013 года. Когда шел на выборы в Совет старейшин Еревана во главе с Варданом Осканяном – человеком, который 10 лет боролся за самоопределение Арцаха и который сегодня также считает реалистичной государственность Арцаха. До и после 2013 года Гурген Арсенян ни слова не возразил Осканяну. Кстати, они шли на выборы по списку ППА – партии, для которой право Арцаха на самоопределение и независимый Арцах были четким программным положением. Но это не помешало Г.Арсеняну смиренно найти приют во фракции ППА.
А выход Гургена Арсеняна на политическую сцену произошел раньше - в 2003 году, когда партия ОТП вошла в НС по известным коммерческим технологиям. Об этом было множество публикаций в газете „Айкакан жаманак” тех лет.
А теперь вопрос властям 2003 года: как можно было допустить появление в НС целой фракции на основе таких технологий? Как и почему? Для того, чтобы сейчас Арсенян говорил в унисон с Алиевым? В рамках черного юмора: это именно тот случай, когда действительно „виноваты бывшие”.
И еще один вопрос семьям тысяч жертв, раненых и армянскому народу в целом: Арсенян никогда не видел опасности от Турции, но мы-то видели, как турецкие байрактары убивали наших ребят, как их спецназ и командиры участвовали в 44-дневной войне, мы-то слышим, как Эрдоган каждый раз угрожает Армении и как несколько дней назад Турция поддержала закрытие Лачинской дороги, 44-дневная война началась сразу после непрекращающихся турецко-азербайджанских военных учений, а сегодня в Карсе проходят масштабные военные учения – на нашей границе, против нас».