Ադրբեջանի շարունակական սադրանքները մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերին. Արարատ Միրզոյան
18/01/2023 10:26
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Վիեննայում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային նշանակության հարցեր, մտքեր փոխանակել նույն օրը կայացած ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել արցախահայությանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման և Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև անվտանգ և անարգել կապի վերականգնման համար: Կարևորվել է միջազգային համապատասխան կառույցների հումանիտար հասանելիության ապահովումը Լեռնային Ղարաբաղ։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի շարունակական սադրանքները, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չհարգելը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերին: Հայկական կողմը նաև նշել է, որ ԵԱՀԿ֊ն իր կառույցների միջոցով պետք է դեր խաղա խաղաղության հասնելու և այն պահպանելու կարևոր գործում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան֊Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում ՀՀ հետ համագործակցության ծրագրերին:

Продолжающиеся провокации Азербайджана препятствуют установлению безопасности и стабильности в регионе: министр ИД
18/01/2023 10:37
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Вене встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид.
Стороны обсудили вопросы регионального значения, обменялись мнениями по итогам прошедшего в тот же день специального заседания Постоянного совета ОБСЕ.
Министр иностранных дел Армении представил ситуацию в Нагорном Карабахе, создавшуюся в результате перекрытия Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что Азербайджан преследует цель подвергнуть армян Арцаха этнической чистке.
Министр Мирзоян подчеркнул необходимость активных действий международного сообщества для разблокирования Лачинского коридора и восстановления безопасного и беспрепятственного сообщения между Арменией и Нагорным Карабахом. Особое внимание было уделено обеспечению гуманитарного доступа соответствующих международных структур в Нагорный Карабах.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр Мирзоян отметил, что непрекращающиеся провокации Азербайджана, несоблюдение достигнутых договоренностей, воинственная риторика мешают усилиям армянской стороны, направленным на установление безопасности и стабильности в регионе. Армянская сторона также отметила, что ОБСЕ посредством своих структур должна сыграть роль в решении важной задачи достижения мира и его сохранения.
Министр иностранных дел РА представил и последние развития в процессе нормализации армяно-турецких отношений.