«Հրապարակ». Ծանր օրեր են սպասվում` իրավիճակը դարձել է պատային. Ինչ պահանջներ է ներկայացրել Ադրբեջանը և ում միջոցով
18/01/2023 09:33
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախօրեին Արցախի խորհրդարանում պատգամավորների հետ փակ հանդիպման ժամանակ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ Լաչինի միջանցքը բացելու համար Ադրբեջանը մի քանի պահանջ է ներկայացրել։ Մեկը Ռուբեն Վարդանյանի ազատումն է, մյուսը Կաշենի հանքի շահագործումը կասեցնելը, Լաչինի միջանցքի ռուսական անցակետում ռենտգեն-սկաներ սարքերի տեղադրումը և ադրբեջանցի ներկայացուցչի ներկայությունը, որը պետք է վերահսկի ՀՀ-ից Արցախ և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումները: Հաջորդ պահանջը ՊԲ ծանր տեխնիկայի դուրսբերումն է, որը 44-օրյա պատերազմից հետո մի քանի փուլով իրականացվել է։
Նախագահն ասել է, որ Ադրբեջանի հետ, ըստ էության, բանակցություններ չկան, այս պահանջներն իրենց ներկայացվել են միջնորդավորված: Ենթադրվում է՝ ՀՀ իշխանությունների միջոցով, ընդ որում՝ վերջնագրի տեսքով, քանի որ շաբաթներ առաջ արցախյան կողմը հայտնել էր կոմպրոմիսի գնալու պատրաստակամության մասին, մասնավորապես, երբ դեռ միայն Կաշենի հանքն էր թեման, ԱՀ իշխանությունները հակված էին ընդառաջել ադրբեջանական կողմին և «բնապահպանների» խմբին թույլատրել, որ մտնեն հանք ու մոնիթորինգ անեն։ Սակայն դրանից հետո նոր պահանջներ են առաջ քաշել:
Հարությունյանը հայտնել է, որ իրենք մերժել են այդ պահանջները, քանի որ չկա երաշխիք, որ դրանց կատարումից հետո միջանցքը կբացվի կամ բացվելուց 1-2 շաբաթ անց նորից չի փակվի։ Թերևս սրան ի պատասխան՝ երեկ Ադրբեջանը մի քանի ժամով դադարեցրեց գազամատակարարումը։ Նախագահն ասել է նաև, որ ծանր օրեր են սպասվում` իրավիճակը դարձել է պատային»։

«Грапарак»: Какие требования предъявил Азербайджан и через кого?
Газета «Грапарак» пишет: «Накануне на встрече за закрытыми дверями с депутатами в парламенте Арцаха президент Араик Арутюнян сообщил, что Азербайджан выдвинул ряд требований для открытия Лачинского коридора.
Одно из требований –  освобождение Рубена Варданяна от занимаемой должности, другое – приостановка работы Кашенского рудника, установка рентгеновских устройств-сканеров на российском КПП в Лачинском коридоре и присутствие азербайджанского представителя, который должен контролировать грузоперевозки из Армении в Арцах и в обратном направлении.
Следующим требованием является вывод тяжелой техники Армии обороны Арцаха, поставки которой осуществлялись в несколько этапов после окончания 44-дневной войны.
Президент сказал, что, по сути, никаких переговоров с Азербайджаном не ведется, эти требования были предъявлены им опосредованно.
Предполагается, что через власти РА и в форме ультиматума, поскольку арцахская сторона несколько недель назад выразила готовность пойти на компромисс, в частности, когда речь шла только о Кашенском руднике, и власти Арцаха были склонны пойти навстречу азербайджанской стороне и разрешить группе «экологов» доступ на территорию и проведение мониторинга.
Однако с тех пор были выдвинуты новые требования.
Арутюнян сообщил, что они отклонили эти требования, поскольку нет гарантий, что коридор будет открыт после их выполнения или что он не будет снова закрыт через 1-2 недели после открытия.
Возможно, в ответ на это вчера Азербайджан на несколько часов прекратил подачу газа. Президент также сказал, что предстоят трудные дни, ситуация – патовая».