Նիդերլանդների խորհրդարանը  բանաձև է ընդունել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ․ Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիա
21/01/2023 18:41
Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձև է ընդունել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ․ Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիա
Նիդերլանդների խորհրդարանը բանաձև է ընդունել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման մասին, տեղեկանում ենք Հոլանդահայ Կազմակերպությունների Ֆեդերացիայի ֆեյսբուքյան էջից։
«Նիդերլանդների խորհրդարանը ճնշող մեծամասնությամբ ընդունեց «Քրիստոնեական միություն» խմբակցության ներկայացրած բանաձևը, որը վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը։ Բանաձևը ներկայացրել էր պարոն Դոն Սեդերը («Քրիստոնեական միություն» կուսակցություն) խորհրդարանում առաջիկա ԵՄ Խորհրդի ժողովի օրակարգում ներառված նյութերի քննարկումների և հանձնարարությունների ժամանակ։ Բանաձևը ստորագրել է նաև տիկին Ագնես Մյուլդերը («Քրիստոնյա դեմոկրատական կոչ» կուսակցություն)։
Բանաձևերում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղ տանող միակ ճանապարհի շրջափակումը շարունակվում է և դրա հետևանքով վատանում է այնտեղի բնակչության հումանիտար իրավիճակը, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Լաչինի միջանցքը բացելու կոչերը և միաժամանակ ռուս խաղաղապահները չեն կատարում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված հայտարարության պայմանները։ Բանաձևը դիմում է կառավարությանը՝ հետաքննելու հնարավորությունները, որպեսզի եվրոպական մակարդակով բարձրացվի ճնշումն Ադրբեջանի վրա՝ դադարեցնելու Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և այդ գործընթացում ներգրավվեն ԵՄ համախոհ անդամ երկրները։
Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON-ը), որը հունվարի 17-ին խնդրագիր է ներկայացրել Նիդերլանդների խորհրդարան և խորհրդարանի դիմաց եռօրյա լռության բողոքի ցույց է անցկացրել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման համար, ակնկալում է, որ Նիդերլանդների կառավարությունը և ԵՄ-ն լուրջ և արագ քայլեր կձեռնարկեն` մասնավորապես ճանապարհը ապաշրջափակելու և հումանիտար աղետին վերջ տալու համար: Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) կոչ է անում կառավարությանը և ԵՄ-ին և առհասարակ միջազգային հանրությանը` միջոցներ կիրառել վերջ տալու հումանիտար աղետին, որի հետևանքով 120 000 մարդ մնացել է առանց գազի՝ լեռնային շրջանի ցուրտ պայմաններում, առանց սննդի և դեղորայքի մատակարարման, օրական ընդամենը սահմանափակ ժամերով էլեկտրականության։ Միջազգային երաշխիքներ են անհրաժեշտ նման իրավիճակի կրկնությունը կանխելու համար։
Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով նվազել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու շանսերը։ ԵՄ-ն հույս ուներ իր և այլ միջնորդության շնորհիվ շուտով հասնել խաղաղության հաստատմանը: Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) շարունակում է հուսալ, որ միայն բանակցությունների միջոցով կարելի է հասնել խաղաղության»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Парламент Нидерландов призывает правительство и страны ЕС оказать давление на Азербайджан, чтобы разблокировать Лачинский коридор. Об этом сообщила Федерация армянских организаций Нидерландов. Федерация голландских армянских организаций (FAON) с удовлетворением отмечает, что сегодня парламент Нидерландов подавляющим большинством голосов принял резолюцию, представленную фракцией «Христианский союз», в которой говорится о блокировании Азербайджаном Лачинского коридора.
«Резолюция была представлена ​​г-ном Доном Седером (партия «Христианский союз») в парламенте в ходе обсуждения и распределения материалов, включенных в повестку дня предстоящего заседания Совета ЕС. Резолюцию также подписала госпожа Агнес Малдер (партия "Христианско-демократический призыв"). В резолюциях отмечается, что блокада единственной дороги, ведущей в Нагорный Карабах, продолжается, в результате чего ухудшается гуманитарное положение населения.
Азербайджан продолжает игнорировать призывы открыть Лачинский коридор и в то же время российские миротворцы не выполняют условия декларации, подписанной между Арменией, Азербайджаном и Россией. В резолюции содержится призыв к правительству усилить давление на Азербайджан на европейском уровне с целью прекращения блокады Лачинского коридора и привлечь к этому процессу страны-единомышленники и члены ЕС», - говорится в заявлении.
Федерация голландских армянских организаций (FAON), которая 17 января подала петицию в парламент Нидерландов и провела трехдневную безмолвную  акцию протеста перед парламентом в связи с разблокированием Лачинского коридора, ожидает от правительства Нидерландов и ЕС принятия серьезных и быстрыъ шагов, в частности разблокирования дороги с целью положить конец гуманитарной катастрофе.
Федерация армянских организаций Нидерландов (FAON) призывает правительство, ЕС и международное сообщество в целом принять меры для прекращения гуманитарной катастрофы, в результате которой 120 000 человек остались без газа в холоднм климате горного региона, без еды и медикаментов, с электричеством, которое подается в течение ограниченного количества часов в день.
«Нужны международные гарантии, чтобы не допустить повторения такой ситуации. В результате действий Азербайджана уменьшились шансы на установление мира между Арменией и Азербайджаном. ЕС надеялся, что через посредничество – его и других, вскоре будет достигнут мир. Федерация голландско-армянских организаций (FAON) продолжает надеяться, что мир может быть достигнут только путем переговоров», - говорится в сообщении.