«Ժողովուրդ». Քննչական կոմիտեն Պաշտպանության նախարարությունից կոնկրետ փաստաթղթեր է առգրավել
«Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում գտնվող կացարանում 15 զինծառայողի մահվան գործով ՀՀ քննչական կոմիտեն Պաշտպանության նախարարությունից կոնկրետ փաստաթղթեր է առգրավել:
Մասնավորապես, «Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ Քննչական կոմիտեն վերցրել է այն հրամանը, որտեղ նշված է եղել զինծառայողների՝ կացարաններում հակահրդեհային անվտանգության կանոնները պահպանելու մասին:
Հիմա ՔԿ-ն շղթայով գնում է առաջ՝ հասկանալու համար՝ եթե Պաշտպանության նախարարությունը համապատասխան հրահանգ է տվել, որից հետո զորամասի շտաբի պետը ՊՆ-ի համապատասխան հրահանգի մասին տեղյակ է պահել զորամասի ղեկավար կազմին, որպեսզի ապահովվեն հակահրդեհային կանոնները, ապա ովքե՞ր չեն կատարել համապատասխան հրահանգը: Նկատենք՝ դեպքից անցել է 4 օր, սակայն մինչ օրս դեռևս գործով մեղադրյալ չկա, միայն հարցաքննվածներ են։
Հիշեցնենք, որ 2023թ. hունվարի 19-ին՝ ժամը 01։30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի, դրա հետևանքով նույն վաշտի 15 զինծառայողների մահվան, մի քանի զինծառայողների՝ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստանալու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քաղհասարակությունը, ընդդիմությունը չեն հավատում իշխանության առաջադրած վարկածին, հատկապես՝ դեպքի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի տպավորիչ շարադրանքից հետո»։

Газета «Жоховурд» пишет: «По делу о гибели 15 военнослужащих в казарме в селе Азат Гегаркуникской области Армении Следственный комитет РА изъял у Минобороны конкретные документы.
В частности, согласно дошедшим до газеты „Жоховурд ” сведениям, Следственный комитет изъял приказ, в котором говорилось о соблюдении военнослужащими правил пожарной безопасности.
Сейчас СК продвигается по цепочке, чтобы понять: если Минобороны издало соответствующий приказ, после чего начальник штаба воинской части довел приказ до сведения командного состава воинской части в целях соблюдения правил пожарной безопасности, то кто не выполнил его?
Отметим, что с момента инцидента прошло четыре дня, а обвиняемых по делу до сих пор нет, есть только допрошенные.
Напомним, что по факту пожара около 01:30 19 января 2023 г. в предназначенной для личного состава инженерно-саперной роты N-ской воинской части Минобороны РА казарме, гибели вследствие него 15 военнослужащих данной роты, получения несколькими военнослужащими телесных повреждений различной степени тяжести было инициировано уголовное производство.
Гражданское общество и оппозиция не верят в выдвинутую властями версию, особенно после впечатляющего изложения Никола Пашиняна об инциденте»․