Եվրասիական տնտեսական միության երկրները գիտակցում են դոլարով և եվրոյով հաշվարկներից կախվածության ռիսկերը և շահագրգռված են օգտագործել ազգային արժույթները, հայտարարել է  ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում  միևնույն ժամանակ նշել են, որ ԵԱՏՄ-ում փոխադարձ հաշվարկներում դոլարից և եվրոյից ամբողջապես հրաժարվելու մասին խոսելը վաղաժամ է։
«Միության երկրները իրավունք ունեն դրանցից օգտվել  այն դեպքերում, երբ այլընտրանք գոյություն չունի։ Միևնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք, որ ներկա իրողություններում մեր գործընկերները քաջ գիտակցում են դոլարից և եվրոյից կախվածության ռիսկերը և շահագրգռված են ազգային արժույթների առաջմղմամբ»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ մեկնաբանությունում։
Ըստ գերատեսչության՝ ԵԱՏՄ շրջանակում արտարժույթից հրաժարվելը արագ և միանգամյա գործընթաց չէ, սակայն այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են Միության ստեղծման օրվանից ի վեր։
«Չենք պատրաստվում սահմանափակվել եղած ձեռքբերումներով, մոտ ապագայում նախատեսում ենք ազգային արժույթների օգտագործման մասնաբաժինը հասցնել մինչև 85%-ի»,- նշել են գերատեսչությունում։

Страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) осознают риски зависимости расчетов в долларах и евро и заинтересованы в применении национальных валют. Об этом говорится в опубликованных в понедельник ответах Министерства иностранных дел России на вопросы СМИ, поступившие к пресс-конференции по итогам деятельности российской дипломатии в 2022 году.
В ведомстве отметили, что в то же время "стоит понимать, что говорить о полном отказе от использования доллара и евро во взаиморасчетах в ЕАЭС пока преждевременно".
"Другие страны союза вправе использовать их по своему усмотрению и в тех случаях, когда другой альтернативы нет. При этом мы видим, что в текущих реалиях наши партнеры прекрасно осознают риски зависимости от доллара и евро и заинтересованы в продвижении национальных валют", - отметили в МИД РФ.
Там также подчеркнули, что отказ от доллара и евро на пространстве ЕАЭС - не единовременный процесс, а предметная работа на данном направлении ведется с момента создания союза.
"Не планируем останавливаться на достигнутом, в ближайшее время, по оценкам российских ведомств экономического блока, предполагаем нарастить долю использования национальных валют до 85%", - отмечается в сообщении.