ԵԽ-ն արձագանքել է Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի վերաբերյալ Թագուհի Թովմասյանի գրություններին
Եվրոպայի խորհուրդն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար աղետի վերաբերյալ ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի գրություններին: Այդ մասին նա տեղեկացնում է ֆեյսբուքյան էջում։
«Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին բազմիցս գրություններ եմ հասցեագրել՝ բարձրաձայնելով մի շարք մտահոգություններ՝ կապված Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումների հետ։
Մարդու իրավունքների առաջատար այս կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին, մասնավորապես, ահազանգել եմ Ադրբեջանի խորհրդարանի` մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Զ․ Օրուջի կողմից արված հայտարարության մասին՝ միջազգային իրավունքի սուբյեկտ համարվող Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքին տիրանալու վերաբերյալ։
Բերձորի միջանցքի արգելափակումից ի վեր՝ գրություններիս առանցքում են եղել Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի հետևանքով 120 000 արցախահայության մոտ առաջ եկած կենսական կարիքների բավարարման անհրաժեշտությանը, ցուրտ ձմռան պայմաններում Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազի և էլեկտրաէներգիայի անջատումներին և, առհասարակ, Արցախի բնակչության հիմնարար իրավունքների խախտմանը վերաբերող հարցերը։
Հատուկ անդրադարձ եմ կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից 19 հայ երեխաներին էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության ենթարկելու անթույլատրելի միջադեպին, որը պետք է դառնա հետաքննության առարկա իրավասու միջազգային օղակների կողմից։
Այս գրությունների կապակցությամբ ԵԽ գլխավոր քարտուղարի և գլխավոր քարտուղարի տեղակալի գրասենյակի տնօրեն պրն․ Միրոսլավ Պապայից ստացել եմ պատասխան նամակներ, որոնց համաձայն՝
․ԵԽ-ն շարունակելու է իր իրավասությունների շրջանակում աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտության ջանքերին,
․հղում անելով հունվարի 19-ին Նախարարների կոմիտեի Իսլանդական նախագահության հայտարարությանը՝ Լաչինի (Բերձոր) միջանցքի շուրջ հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ, ներկայացվում է հավաստիացում, որ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կշարունակի ուշադիր հետևել իրադրությանը,
․ԵԽ գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն է հայտնում և ընդգծում լարվածության սրումից խուսափելու անհրաժեշտությունը։
Շնորհակալություն եմ հայտնում ԵԽ գլխավոր քարտուղարի և գլխավոր քարտուղարի տեղակալի գրասենյակին և անձամբ տկն․ Բուրիչին ու պրն․ Պապային՝ իմ հրատապ գրություններին արձագանքելու համար։
Միաժամանակ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կանխելուն միտված գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը:

Совет Европы ответил на письма депутата Национального собрания РА, председателя постоянной комиссии по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян относительно гуманитарной катастрофы, вызванной полной блокадой Арцаха Азербайджаном. Об этом, со ссылкой на сообщение Тагуи Товмасян на ее странице в Facebook.
«Я неоднократно писала Генеральному секретарю Совета Европы, выражая опасения по поводу грубых нарушений международного права со стороны Азербайджана.
В частности, генеральному секретарю по правам человека этой ведущей организации Марие Пейчинович-Бурич сообщила о заявлении председателя комиссии по правам человека Парламента Азербайджана З. Оруджа, желающего завладеть столицей Республики Армения, являющейся субъектом международного права.
После блокировки Бердзорского коридора в моих письмах основное внимание уделялось вопросам, касающимся удовлетворения жизненных потребностей, возникших у 120 000 армян Арцаха вследствие гуманитарной катастрофы в результате блокады Арцаха, отключения Азербайджаном газа и электроэнергии в условиях холодной зимы и нарушения основных прав населения Арцаха в целом.
Я также особо отметила недопустимый случай эмоционального и психологического насилия со стороны Азербайджана в отношении 19 армянских детей, который должен быть расследован компетентными международными кругами.
В связи с этими письмами я от директора Офиса генерального секретаря СЕ и заместителя генерального секретаря г-на Мирослава Папы получила ответные письма, согласно которым:
СЕ продолжит в рамках своих полномочий содействовать усилиям по достижению мира между Арменией и Азербайджаном;
Ссылаясь на заявление исландского председательства в Комитете министров от 19 января в связи с гуманитарной ситуацией вокруг Лачинского (Бердзорского) коридора, приводится заверение, что генсек СЕ продолжит внимательно следить за ситуацией;
Генеральный секретарь СЕ выражает обеспокоенность и подчеркивает необходимость избежать эскалации напряженности», - написала депутат НС, поблагодарив Офис генерального секретаря СЕ и заместителя генерального секретаря за отклик на ее срочные письма.
В сообщении в Facebook Тагуи Товмасян еще раз подчеркнула необходимость действенных шагов международного сообщества, направленных на предотвращение геноцидальной политики Азербайджана: