«Ադրբեջանի գործողությունները հետապնդում են միայն մեկ նպատակ՝ Արցախի հայաթափում». Արցախի ԱԳ նախարարը նամակներ է հղել դեսպաններին
03/02/2023 12:30
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը նամակներ է ուղարկել Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպանների:
Նամակներում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման պատճառով Արցախում առաջացած հումանիտար խնդիրները, ինչպես նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանման բացասական ազդեցությունը մարդկանց առօրյա կյանքի և հանրապետության տնտեսության վրա:
Ընդգծվել է, որ շրջափակումն Ադրբեջանի՝ Արցախի հայաթափմանն ուղղված առաջին փորձը չէ, այլ ուղիղ շարունակությունն է 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի, որի ընթացքում օկուպացվել է Արցախի տարածքի զգալի մասը, իսկ 38 000 մարդ դարձել է փախստական կամ ներքին տեղահանված:
Նշվել է, որ Ադրբեջանի հրաժարումը Կաշենի հանքավայրում անկախ միջազգային դիտարկում անցկացնելու Արցախի կառավարության առաջարկից ևս մեկ ապացույց է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից ղեկավարվող «բողոքի ակցիան» ամբողջովին այլ նպատակ ունի. մասնավորապես, լիակատար վերահսկողության տակ վերցնել Լաչինի միջանցքը՝ ի խախտումն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:
Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի կեղծ պնդումներն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը բաց է, հերքվում են փաստով, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից առ այսօր Արցախի որևէ բնակչի պատկանող ավտոմեքենա այդ ճանապարհով չի անցել:  Իրականում արգելափակված ճանապարհով անցնելու թույլտվություն են ստանում միայն ԿԽՄԿ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները: Ավելին, չկարողանալով միջազգային հանրությանը համոզել, որ «բողոքի ակցիան» իբր էկոլոգիական բնույթ է կրում՝ Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում են, որ Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցողն իրենց ներքին գործն է, և նրանք պարտավոր չեն այն քննարկել որևէ երկրի հետ։ Մինչդեռ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի վերոնշյալ բոլոր գործողությունները հետապնդում են միայն մեկ նպատակ՝ Արցախի հայաթափում։
Նամակներում նախարար Սերգեյ Ղազարյանը կոչ է արել  ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին՝ իրենց կառավարություններին ներկայացնել զարգացումների իրական պատկերը:
Նշվել է՝ «Հորդորում ենք  Ձեր կառավարությանը փոխանցել մեր կոչը՝  գործուն միջոցներ ձեռնարկել, այդ թվում՝ կիրառել պատժամիջոցներ կամ ազդեցության այլ գործիքակազմ՝ ուղղված Արցախի ապաշրջափակմանը և Ադրբեջանի հանցավոր նպատակների կանխմանը»:

Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян направил письма послам ряда стран, аккредитованным в Армении.
В письмах представлены гуманитарные проблемы, возникшие в Арцахе вследствие закрытия Азербайджаном Лачинского коридора, а также негативное влияние перебоев с газо- и электроснабжением на повседневную жизнь людей и экономику республики.
Отмечается, что блокада не первая попытка Азербайджана изгнать армян из Арцаха, она - прямое продолжение развязанной Азербайджаном в 2020 году агрессии, в ходе которой была оккупирована значительная часть территории Арцаха, а 38 000 человек стали беженцами или внутренне перемещенными лицами.
Отмечается также, что отказ Азербайджана от предложения правительства Арцаха провести независимую международную инспекцию Кашенского рудника является еще одним доказательством, что «акция протеста», проводимая азербайджанскими спецслужбами, преследует совсем другую цель, в частности, взять под полный контроль Лачинский коридор в нарушение пунктов трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г.
Было подчеркнуто, что ложные заявления Азербайджана об открытии Лачинского коридора опровергаются тем, что с 12 декабря 2022 года по сегодняшний день по этой дороге не проехал ни один автомобиль, принадлежащий какому-либо жителю Арцаха. Фактически по перекрытой дороге пропускаются только автомобили МККК и российских миротворческих сил. Более того, не сумев убедить международную общественность в якобы экологическом характере «протеста», власти Азербайджана заявляют, что происходящее в Лачинском коридоре - их внутреннее дело, и они не обязаны обсуждать это с какой-либо страной. Между тем, очевидно, что все вышеперечисленные действия Азербайджана преследуют лишь одну цель: изгнать армян из Арцаха.
В письмах министр Сергей Казарян призвал аккредитованных в РА послов представить своим правительствам реальную картину происходящего. Отмечено: «Призываем передать Вашему правительству наш призыв к принятию действенных мер, включая применение санкций и других инструментов воздействия, направленных на разблокирование Арцаха и предотвращение преступных целей Азербайджана».