Չորս ժամ տևած հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է իր պաշտոնավարման տարիների ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին
07/02/2023 11:21
Փետրվարի 6–ին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «ՀՀ արտաքին քաղաքականությունն ու անվտանգության ճարտարապետությունը 2008–2018 թվականներին» թեմայով բանախոսությամբ հանդես է եկել «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ Քաղաքացիական կրթության դպրոցի շրջանակներում: Դպրոցի մասնակիցներից բացի, հանդիպմանը մասնակցել են ոլորտի փորձագետներ և Հայաստանի արտաքին քաղաքականությամբ հետաքրքրված գործիչներ:
Երեկոյան մեկնարկած և մոտ չորս ժամ տևած հանդիպման ժամանակ նախագահ Սարգսյանը նախ համառոտ անդրադարձել է իր պաշտոնավարման տարիների ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին: Այնուհետև, հանդիպման օրակարգով նախատեսված թեմատիկ բաժանումների համաձայն, Սերժ Սարգսյանը լսարանին ներկայացրել է հարևան պետությունների հետ ՀՀ հարաբերությունների, ՀՀ-ՌԴ դաշնակցային հարաբերությունների, ՀՀ-ԵՄ, ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, խոսել նաև ՀՀ–Թուրքիա երկխոսության նախաձեռնության («Ֆուտբոլային» դիվանագիտություն») վերաբերյալ:
Բանախոսության ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահը պատասխանել է դպրոցի մասնակիցներին և հրավիրված փորձագետներին հետաքրքրող հարցերին:

Третий президент Армении Серж Саргсян 6 февраля выступил с лекцией на тему «Внешняя политика и архитектура безопасности Республики Армения в 2008-2018 гг.» в рамках школы общественной организации «Гражданское сознание».
Помимо участников школы, во встрече приняли участие эксперты и деятели, интересующиеся внешней политикой Армении.
Пресс-служба Республиканской партии сообщает, что в ходе продолжавшейся около четырех часов встречи президент Серж Саргсян, во-первых, лаконично коснулся концепции внешней политики в годы его пребывания на посту.
Затем, согласно темам выступления, Серж Саргсян представил аудитории отношения Армении с соседними государствами, проведенную работу по развитию союзнических отношений между Арменией и РФ, а также отношений между Арменией и ЕС, Арменией и США, коснулся инициативы по диалогу РА-Турция («футбольная» дипломатия). Третий президент ответил также на интересующие вопросы участников школы и приглашенных экспертов.