«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախից ստացված հավաստի տեղեկությունների համաձայն, մոտ 10 օր առաջ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մեկնել է Ռուսաստան՝ Արցախի հետ կապված ՌԴ դիրքորոշումը և քաղաքականությունը ճշտելու։ 3-4 օր առաջ նա վերադարձել է Արցախ։ Նրանից հետո Մոսկվա է մեկնել նաև պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։ Այս օրերին նա դեռ Մոսկվայում է։ Ըստ ամենայնի, նրան նույնպես հրավիրել են՝ Արցախի ներքաղաքական խնդիրները քննարկելու և ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծումը գտնելու համար։ Հիշեցնենք, որ Արցախի ճանապարհը փակվելու պահից ի վեր՝ Արցախի իշխանական շրջանակներում լարում էր առաջացել, և պետնախարարի հրաժարականի, անգամ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների թեման էր բարձրացել։
Հիշեցնենք նաև, որ ադրբեջանական կողմը պահանջում է Վարդանյանի հրաժարականը` Արցախի ճանապարհը բացելու դիմաց: Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը պասիվ դիտորդի կարգավիճակ է ստանձնել` ո՛չ ճանապարհն է բացում, ո՛չ Ադրբեջանին է սաստում, ո՛չ Արցախի ներքաղաքական կյանքին է խառնվում: Իսկ բլոկադան սրել է մթնոլորտը և բանակների է բաժանել համերաշխ Արցախը:
Մեր աղբյուրն ասում է, որ Արայիկ Հարությունյանը բավականին բարձր մակարդակի հանդիպումներ է ունեցել Մոսկվայում: Երևանում Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո նրան Կրեմլում ավելի են վստահում և գրեթե ուղիղ տեքստով ասել են` եթե Վարդանյանը խանգարում է, ազատեք, նրան մենք չենք նշանակել: Հարությունյանի կողմնակիցներն ասում են, որ նա Մոսկվայից բավականին բարձր տրամադրությամբ է վերադարձել: Հիմա Վարդանյանն է Մոսկվայում ճշտում իր հանդեպ վերաբերմունքը: Հնարավոր է, որ վերադառնալով` նա կամովին հրաժարական տա` որպես ստեղծված իրավիճակը լիցքաթափելու միջոց»։

Газета «Грапарак» пишет: «Согласно полученной из Арцаха достоверной информации, около 10 дней назад президент Арцаха Араик Арутюнян отправился в Россию, чтобы уточнить позицию и политику РФ в отношении Арцаха. 3-4 дня назад он вернулся в Арцах. После него в Москву отбыл и госминистр Рубен Варданян.
В эти дни он все еще в Москве. По всей видимости, его также пригласили обсудить внутриполитические проблемы Арцаха и найти решение сложившейся ситуации.
Напомним, что с момента закрытия Лачинской дороги во властных кругах Арцаха возникла напряженность, дело дошло даже до обсуждения отставки госминистра и проведения досрочных выборов.
Напомним также, что азербайджанская сторона требует отставки Варданяна – в обмен на открытие дороги Арцаха. Очевидно, что Россия предпочла статус пассивного наблюдателя: дорогу не открывает, Азербайджан не осаждает, во внутриполитическую жизнь Арцаха не вмешивается. А блокада обострила атмосферу и разделила на лагеря сплоченный Арцах.
Наш источник говорит, что Араик Арутюнян провел в Москве встречи на довольно высоком уровне.
После его встречи с Владимиром Путиным в Ереване в Кремле ему больше доверяют и почти прямым текстом сказали: «Если Варданян мешает, освободите его, не мы его назначали».
Сторонники Арутюняна говорят, что он вернулся из Москвы в довольно приподнятом настроении. Сейчас в Москве отношение к себе уточняет Варданян. Возможно, что по возвращении он добровольно подаст в отставку – для разрядки сложившейся ситуации».