Մենք հասկանում ենք, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը, մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան երկաթուղու և ավտոճանապարհների բացումը էականորեն կմեծացնի մեր առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ-ի և ոչ միայն ԵԱՏՄ-ի հետ,  խորհրդարանում հայտարարեց երկրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը այս առումով է նաև շահագրգռված տարածաշրջանային ենթակառուցվածքները բացելու հարցում։
Փաշինյանը նաև պատրաստակամություն հայտնեց՝ «այն, ինչը գրված է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում, մենք պատրաստ ենք իրականացնել»։
«Ամենաշատը Հայաստանն է ուզում, որ այդ ճանապարհները բացվեն, դիմադրում են մյուսները։ Ուրիշ որևէ մեկը ավելի շատ այդ ճանապարհների կարիքը չունի՝ ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ Թուրքիան, որովհետև իրենք բոլոր ճանապարհների այլընտրանքներն ունեն»,- խոսքը եզրափակեց Փաշինյանը։

Единственна связь Армении с ЕАЭС - это КПП «Верхний Ларс», который по объективным причинам время от времени закрывается, а открытие коммуникаций в регионе, железнодорожной и автомобильной связи с Азербайджаном, существенно увеличит товарооборот Армении с ЕАЭС. Об этом в парламенте заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он заявил, что Армения больше всех заинтересована в открытии дорог, поскольку на протяжении 30 лет была в блокаде.
«Никто, ни Азербайджан, ни Турция, не имеют такой потребности больше, чем мы. И, поскольку все это понимают, пытаются повысить для нас цену открытия региональных коммуникаций», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что хоть завтра Армения готова реализовать действия по открытию коммуникаций в соответствии с трехсторонним заявлением.