Քիչ առաջ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային Ժողովում արեց սենսացիոն հայտարարություն:
Նա ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ժամանում է Հայաստան, որպեսզի դիտարկի, թե Հայաստանը ռուսական զորքերի հետ միասին պատրաստվու՞ մ է ընդդեմ Ադրբեջանի հարձակում իրականացնել, թե՞՝ ոչ, գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Այս հայտարարությունը սենսացիոն է մի քանի դրվագներով.
1. Մեզ երկար ժամանակ հրամցնում էին, որ ԵՄ առաքելությունը գալիս է Հայաստանին ադրբեջանական ագրեսիայից երաշխավորելու, Հայաստանի անվտանգությունն ամրացնելու, ադրբեջանական հնարավոր ոտնձգություններն արձանագրելու համար:
Փաստորեն՝ գալիս են, որպեսզի հակառակը տեսնեն ու համոզվեն, որ մենք ՝ հայերս, չենք պատրաստվում հարձակվել Ադրբեջանի վրա:
2. ԵՄ առաքելությանը վերագրել այդ թվում՝ ռուսական զորքի շարժերը դիտելու և արձանագրելու ֆունկցիան, աշխարհաքաղաքական կատարյալ աղետ է, որ հնչեց Նիկոլ Փաշինյանի շուրթերով:
Փաստորեն, ըստ Նիկոլի, գալիս են ոչ թե մեր անվտանգությունն ամրապնդելու, այլ ռուսական զորքի շարժը դիտարկելու համար:
Սրան ավելացրեք նաև երեկ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ԱԳ նախարարի հայտարարությունը, որ Եվրոպական առաքելությունը փաստացի Ադրբեջանի համար պիտի նույնպես շահավետ լինի։
Հիշեցնեմ նաեւ Խորվաթիայի ԱԳ նախարարի այսօրվա հայտարարությունը, որ ԵՄ առաքելությունը ստատուս-քվոն որեւէ կերպ չի երաշխավորելու և կհասկանաք, թե նիկոլենք հերթական ինչ գարշահոտ աջափ-սանդալն են եփում մեր գլխին աշխարհաքաղաքական նման փնթի խաղերով»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Արմեն Աշոտյանը:

Зампред Республиканской партии Армении Армен Ашотян пишет в своей соцсети:
Он сообщил с трибуны НС, что прибывающая в Армению наблюдательная миссия ЕС будет мониторить готовится ли Армения вместе с российскими войсками нанести удар по Азербайджану или нет.
Это заявление является сенсационным в нескольких отношениях.
1. Нам усердно внушали, что новая миссия ЕС будет гарантировать Армению от азербайджанской агрессии, укрепит безопасность Армении и зафиксирует возможные азербайджанские агрессии.
Фактически, по Николу, они приезжают, чтобы увидеть обратное и убедиться, что мы, армяне, не собираемся нападать на Азербайджан.
2. Приписывание миссии ЕС, в том числе функции наблюдения за перемещением российской армии, это полнейшая геополитическая катастрофа, прозвучавшая из уст Никола Пашиняна.
Фактически, по словам Никола, они идут не для усиления нашей безопасности, а для наблюдения за передвижением российских войск.
Добавьте к этому вчерашнее заявление министра иностранных дел ФРГ о том, что европейская миссия должна быть выгодна и Азербайджану.
Напомню также сегодняшнее заявление министра иностранных дел Хорватии о том, что миссия ЕС никоим образом не будет гарантировать статус-кво, и вы поймете, какие зловонные помои они готовят на наши головы своими бездарными геополитическими играми.