Եվրամիությունը սատարում է Թբիլիսիի ցանկությունը՝ ստանձնելու Բաքվի և Երևանի միջև բանակցություններում կամուրջի դերը, ասել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
«Շատ կարևոր է, որ Հարավային Կովկասի երեք երկրները միասին աշխատեն և նպաստեն խաղաղությանը, և այստեղ Վրաստանի դերը որպես կամուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շատ կարևոր է», - Վրաստանի Առաջին ալիքին ասել է Կլաարը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Նրա խոսքով, Վրաստանի վարչապետի հետ արդեն քննարկվել են այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։
«Այս առումով Վրաստանը աշխարհագրորեն շատ հարմար է, այստեղ հեշտությամբ կարելի է հասնել հարևան երկրներից։ Ի վերջո, տրամաբանական է, որ երեք երկրները, որոնք գտնվում են նույն տարածքում՝ Հարավային Կովկասում, պետք է փորձեն համագործակցության ոլորտներ գտնել», - ասել է Կլաարը։

Евросоюз поддерживает желание Тбилиси взять на себя роль моста в переговорах между Баку и Ереваном, заявил спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар.
«Очень важно, чтобы три страны Южного Кавказа работали вместе и способствовали миру, и здесь очень важна роль Грузии как моста между Арменией и Азербайджаном», - заявил Клаар в среду Первому каналу Грузии, передает «Интерфакс».
По его словам, с премьер-министром Грузии обсуждены уже предпринятые в этом отношении шаги.
«В этом плане Грузия географически очень удобна, сюда можно быстро и легко приехать из соседних стран. Наконец, логично, что три страны, расположенные в одном пространстве, на Южном Кавказе, должны попытаться найти области сотрудничества», - сказал Клаар.