Հայաստանը համաշխարհային ֆինանսատնտեսական քարտեզում. որտեղից սկսել (Տեսանյութ)
Ամունդի-Ակբա ընկերությունը Հայաստանում համախմբել է տարբեր ոլորտների առաջատարներին՝ քննարկելու համաշխարհային մակրոտնտեսության, ակտիվների կառավարման ռազմավարության, ինչպես նաև կրիպտոակտիվների ու բլոկչեյնի վերաբերյալ առկա մարտահարավերներն  ու հեռանկարները։
«Ամունդի-Ակբա տնտեսական համաժողով 2023-ում» Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչ ֆրանսիական Ամունդին կոչ է անում Հայաստանում չվախենալ նորարարությունից, որը զարգացման գլխավոր ուղին է։
«Ամունդի-Ակբա տնտեսական համաժողովում» քննարկումների առանցքում է նաև բնապահպանական, սոցիալական և կառավարչական՝ ESG գործոնների դերը երկրի զարգացման գործում։
«Սա մեր առաջին տնտեսական համաժողովն է, որտեղ համախմբել ենք Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի հիմնական դերակատարներին, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչների ու տնտնեսության իրական հատվածի այլ խաղացողների։ Վստահ եմ, որ քննարկված թեմաները բազմաթիվ հարցեր են բարձրացնելու, որոնց պատասխաններն ու խնդիրների լուծումները նոր արժեք են ստեղծելու թե՛ հասարակության, թե՛ Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում»,- նշել է Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը։
Ֆրանսիական Ամունդիի ներդրումների գծով տնօրեն Վինսենթ Մորտիեն նշում է, որ հայկական ակտիվները քիչ-քիչ դառնում են ընդհանուր «լանդշաֆտի» մի մասը։
«Ոգևորված ենք օգնել Հայաստանին նաև ֆինանսական գրագիտության բարձրացման առումով։ Կարևոր է, որ քաղաքացիները կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ կտրվածքով հասկանան ռիսկերը և հնարավոր շահույթը, որ կարող են ունենալ»,- ասել է Ֆրանսիական Ամունդի խմբի ներդրումների գծով տնօրեն Վինսենթ Մորտիեն։
«Նման որակի ֆորումները կարևոր են Հայաստանի ֆինանսական շուկայի տեսանելիության համար։ Առաջնային է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների, դրական տեղաշարժերի, հաջողությունների առումով իրազեկման հարցի լուծումը թե՛ Հայաստանի բնակչության, թե՛ համաշխարհային հանրության համար»,- նշել է ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կայունության և կարգավորման դեպարտամենտի տնօրեն Գարեգին Գևորգյանը։
Ֆորումի նպատակը տարածաշրջանում տարվա գլխավոր ֆինանսական հարթակ դառնալն է, որտեղ կհանդիպեն ոլորտի փորձագետներ ու մտքի լիդերներ՝ Հայաստանի ֆինանսատնտեսական հնարավորությունները քննարկելու համար։ Նպատակը մեկն է՝ ունենալ զարգացած տնտեսություն և ձևավորել ֆինանսական շուկաներ, որը Հայաստանը կդիրքավորի համաշխարհային ֆինանսատնտեսական քարտեզի վրա։
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ ընկերությունը 2013 թվականին հիմնադրել են Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչ ֆրանսիական Ամունդին և Ակբա բանկը: Ամունդի-Ակբան Հայաստանում կառավարում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային երեք ֆոնդ՝ հիմնվելով Ամունդիի առաջադեմ փորձառության, ինչպես նաև մասնագիտական և տեխնոլոգիական աջակցության վրա:  2022թ․ դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Ընկերության կառավարման ներքո ակտիվները հատել են 292 մլրդ դրամը։

Amundi-Acba brought together the leaders Armenian different sectors, to discuss the current challenges and perspectives on global macroeconomics, asset management strategy, as well as crypto-assets and block chain.
At the "Amundi-Acba Economic Forum 2023", the French company Amundi, Europe's leading asset manager, calls Armenia to accelerate its race towards innovation, which is the main way to the development.
The role of ESG factors in the development of a country is also at the core of discussions at "Amundi-Acba Economic Forum 2023".
“This is our first economic forum, where we brought together policy makers with the main actors of financial sector of Armenia, representatives of high-tech sector and other players of the real sector of the economy. I assume that the discussed topics will raise many questions, the answers to which and the solutions to the problems will create new value as in the development of society as well as in Armenia’s economic development”. – Highlighted Jean Mazedjian, the CEO of Amundi-Acba Asset Management.
Vincent Mortier , Amundi Group CIO, noted that Armenian assets are gradually becoming a part of the general “landscape”. During his e-welcome speech, Vincent Mortier also highlighted , that Amundi is also motivated to accompany Armenia in its raise of financial literacy.
“It’s important, that people understand risks for short and long terms and respective income they might have” , -said Vincent Mortier, Amundi Group CIO.
“ Forums of such calibers are important also for Armenia’s visibility. This is also contributing to the awareness level in terms of different events, positive changes and successes happening in the country for Armenian population of and world community”. – said Garegin Gevorgyan, Director the financial stability directorate of Central bank of Armenia.
The purpose of the forum is to become the main financial platform of the year in the region, where industry experts and thought leaders will meet to discuss Armenia's financial and economic opportunities. The objective is obvious; have a developed economy and create financial markets, which will help position Armenia in the world economic and financial map.
Amundi-Acba has been found in Armenia at 2013, by French Amundi, European leader in asset amanagement and Acba Bank. The Company is managing 3 mandatory pension funds benefiting from Amundi’s advanced know-how and technical support. As of December 2022 the AUM of Amundi-Acba exceed 292 Billion AMD.