Նիկոլ Փաշինյանը և Իգոր Խովաևը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավորությունները
09/02/2023 17:26
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Խովաևին, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից:
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական խախտման փաստը և հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք իրականացման անհրաժեշտությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություններին ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном обсудили Пашинян и Ховаев
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня спецпредставителя главы МИД РФ по вопросам содействия урегулирования армяно-азербайджанских отношений, российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, стороны затронули гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, создавшийся в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и шаги по его преодолению.
Премьер-министр Армении подчеркнул очередной факт нарушения Азербайджаном трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также необходимость полноценного выполнения взятых заявлением обязательств.
Пашинян и Ховаев обсудили возможности урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и связанные с проблемой Нагорного Карабаха вопросы.