ԼՂ հարցով ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով ընդունված որոշում կա․ եվրոպական կառույցների ներգրավման օգտին հայտարարություններ անողները կարող են կորցնել երկիրը․ Վոլոդին
13/02/2023 16:50
ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի նախագահ Սագիֆա Գաֆարովայի հետ հանդիպմանը նշել է՝ անհրաժեշտ է զերծ մնալ  եվրոպական կառույցներին, մասնավորապես՝ Եվրախորհրդարանին ու ԵԽԽՎ-ին Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված գործընթացներին ներգրավելու փորձերից։
«Պետք է ելնել նրանից, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով ընդունված որոշում կա։ Մենք սրանով ենք առաջնորդվելու և մեր կողմից անելու ենք ամեն ինչ, որ այդ պայմանավորվածություններն իրագործվեն։ Իսկ նրանք, ովքեր հայտարարություններ են անում եվրոպական ինստիտուտների ներգրավման օգտին, կարող են պարզապես կորցնել երկիրը»,- հայտարարել է Վոլոդինը։
ՌԴ Պետդումայի նախագահի խոսքով՝ ԵԽԽՎ-ի և Եվրախորհրդարանի ներգրավումը «Լեռնային Ղարաբաղի  հարցի լուծմանը կսրի իրավիճակը, կստեղծի նորանոր խնդիրներ, և եթե դա արվի (ներգրավումը-խմբ․), ապա ներգրավողները պետք է կրեն բոլոր հետևանքների պատասխանատվությունը»։

Володин: По Карабаху есть решение на уровне глав РФ, Армении и Азербайджана, а те, кто делает заявления в сторону европейских институтов, может просто страну потерять
13/02/2023 16:37
Председатель Госдумы Вячеслав Володин на встрече с главой Милли Меджлиса Азербайджана Сагибой Гафаровой предостерег от попыток вовлечения в разрешение ситуации в Нагорном Карабахе европейских структур, в частности Европарламента и ПАСЕ.
«Давайте исходить из того, что есть решение, принятое на уровне глав государств - Азербайджана, Армении и Российской Федерации. Будем руководствоваться этим и со своей стороны делать все, чтобы эти договоренности были реализованы. А те, кто делает заявления в сторону европейских институтов, может просто страну потерять», - заявил Володин.
По словам спикера Думы, вовлечение ПАСЕ и Европарламента в решение карабахского вопроса «обострит ситуацию, создаст все новые и новые проблемы, и если это делают, то должны нести ответственность за последствия».