Պահեստազորայինները 11 օր նախապատրաստվելու են, որպեսզի 2 շաբաթ մարտական հերթապահություն կրեն. օրենքը մարտական հերթապահության կրման մասին որևէ բան չի ասում․ Աբրահամյան
16/02/2023 10:16
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի դիտարկմամբ՝ առաջիկայում սպասվող վարժական հավաքների արդյունավետությունը և նշանակությունը ճիշտ գնահատելու համար նախ պետք է հասկանալ, թե, առհասարակ, ի՞նչ է նշանակում վարժական հավաք:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին օրենքը հստակ սահմանում է, թե ինչի համար են վարժական հավաքներ անցկացվում:
Ըստ այդ ձևակերպման` վարժական հավաքի նպատակը պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառված քաղաքացիների ռազմական ունակությունների կատարելագործումն ու վերապատրաստումն է:
Ի՞նչ է նախատեսված վարժական հավաքներ հայտարարելու կառավարության համապատասխան որոշմամբ, և պահեստազորից զորակոչվող քաղաքացիների ռազմական ունակությունները ինչպես են կատարելագործվելու, երկրորդ, ինչպիսի մասնագիտական վերապատրաստում են անցնելու պահեստազորայինները:
Կառավարության որոշմամբ՝ ընդամենը տեսանելի է, որ զորակոչվող պահեստազորայինները 11 օր նախապատրաստվելու են, որպեսզի 2 շաբաթ մարտական հերթապահություն կրեն:
Այսինքն` առավելագույնը պահեստազորայինը սովորելու և կատարելագործելու է մարտական հերթապահությանը վերաբերվող իր գիտելիքները, ապա պետք է առաջնագծի որևէ հատվածում դիրքապահ առաքելություն անցնի:
Օրենքով նախատեսված մասնագիտական վերապատրաստում, առհասարակ, տեսանելի չէ, իսկ ռազմական ունակությունների անվան տակ զուտ մարտական հերթապահության նախապատրաստական աշխատանքն է:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ վարժական հավաքը սահմանող օրենքը մարտական հերթապահության կրման մասին որևէ բան չի ասում:

Резервисты 11 дней будут проходить подготовку, чтобы нести боевое дежурство 2 недели – Тигран Абрамян
16/02/2023 12:34
Секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что для правильной оценки эффективности и значения ожидающихся в ближайшее время учебных сборов прежде всего нужно понять, что означает учебный сбор.
«Закон ″О военной службе и статусе военнослужащего″ четко определяет, для чего проводятся учебные сборы.
Согласно этой формулировке, цель учебных сборов – совершенствование военных навыков и переподготовка граждан, зачисленных в первый разряд запаса.
Что предусмотрено соответствующим решением правительства об объявлении учебных сборов и как будут совершенствоваться военные навыки призываемых из запаса граждан? Во-вторых: какую профессиональную подготовку будут проходить резервисты?
Из решения правительства видно только, что призванные резервисты 11 дней будут проходить подготовку, чтобы нести боевое дежурство 2 недели.
То есть резервист максимум выучит и усовершенствует свои знания, связанные с боевым дежурством, затем должен нести дозор на каком-либо участке передовой.
Предусмотренной законодательством профессиональной подготовки вообще не видно, это просто подготовительная работа к боевому дежурству – под видом совершенствования военных навыков.
Не говорю о уже том, что в законе о сборах вообще ничего не сказано о несении боевого дежурства.
Вот и все учебные сборы и их возможный результат», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.