Մարտ ամսին կթողնեմ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը. Վիկտոր Սողոմոնյան
«Եթե ընդամենը երեք ամիս առաջ հարցնեիք, կասեի՝ ոչ։ Բայց այսօր այդ տեղեկությունը մոտ է իրականությանը։ Մասնագիտական գործունեությունը հետզհետե գերակշիռ է դառնում իմ կյանքում։ Երբ գնահատեցի 2023 թվականի համար նախատեսված գիտական աշխատանքի ու ստեղծագործական նախագծերիս ծավալը, հասկացա, որ շուտով համատեղումը գործնական քաղաքականության հետ անհնար կլինի։ Գումարվեց նաև այն հանգամանքը, որ անձնական գործերիս բերումով այս և, ըստ ամենայնի, նաև գալիք տարվա մեծ մասն անցկացնելու եմ Հայաստանից դուրս, ինչի պատճառով ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կարողանալու եմ կատարել հիմնականում հեռավար կարգով։ Ի վերջո, բոլոր այս հանգամանքները ստիպեցին ինձ բարդ որոշում կայացնել։ Նախագահ Քոչարյանի հետ տարվա սկզբին քննարկեցինք իրավիճակը ու պայմանավորվեցինք, որ մարտ ամսին կթողնեմ իր գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը»,- News.am-ին տված հարցազրույցում ասել է նա։
Սողոմոնյանը վստահեցրել է՝ Քոչարյանի գրասենյակից հեռանում է առանց որևէ տարաձայնության կամ առավել ևս՝ կոնֆլիկտի։
«Ուրախ եմ արձանագրել, որ նախագահ Քոչարյանի հետ 18 տարիների համատեղ աշխատանքը, որ շատ հաճախ ընթացել է կոշտ քաղաքական պայքարի պայմաններում, լինեինք իշխանություն, թե ընդդիմություն, մեր հարաբերություններն անդառնալի բարեկամականի է վերածել ու վեր կանգնեցրել բոլոր տեսակի պայմանականություններից։ Սա պատիվ եմ համարում»,- հավելել է Վիկտոր Սողոմոնյանը։

В марте я покину должность руководителя канцелярии Роберта Кочаряна – Виктор Согомонян
Руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян покинет свою должность.
«Если этот вопрос был бы задан мне всего три месяца назад, то я ответил бы – нет, неправда. Но сегодня это очень близко к действительности. Профессиональная деятельность занимает в моей жизни все больше и больше места и времени. Оценивая объем работ на 2023 год по всем моим творческим и научным проектам, я понял, что совмещение всего этого с практической политической деятельностью будет невозможным. Кроме того, в силу разного рода личных дел, весь этот год (и, по-видимому, следующий) мне придется в большей части провести за пределами Армении, из-за чего значительную часть моих служебных обязанностей в канцелярии придется выполнять на «удаленке». Все эти обстоятельства вынудили меня принять сложное решение. В начале года мы с Робертом Седраковичем обсудили складывающуюся ситуацию и договорились, что в марте я покину должность руководителя его канцелярии», - заявил Согомонян в интервью News.am.
Он подчеркнул, что оставляет должность исключительно по вышеперечисленным причинам, без каких-либо разногласий, а тем более – без конфликта.
«С удовлетворением констатирую, что за прошедшие 18 лет совместной работы (годы, пролетевшие в горниле жесткой политической борьбы – будь то во власти или в оппозиции) безвозвратно превратили наши отношения с президентом Кочаряном в дружеские и вывели их за рамки формальных условностей. Считаю это за честь», - добавил Виктор Согомонян.