Միջազգային հանրության կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը միջոց է՝ կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային և սիստեմատիկ խախտումները. Արցախի ԱԳ նախարար
24/02/2023 12:24
Արցախի միջազգային իրավական ճանաչումը միշտ եղել ու շարունակում է արդիական մնալ Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում,  «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» թեմայով գիտագործնական համաժողովի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
«Միջազգային հանրության կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման հիմքերը՝ իրավական, քաղաքական, պատմական տեսանկյունից ավելի քան բավարար են: Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և Հանրապետության անկախության անցած ճանապարհը լիովին համապատասխանում են թե՛ միջազգային իրավունքի, թե՛ ԽՍՀՄ-ի ժամանակ գործող իրավական նորմերին», - ասաց նա:
Արցախի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ պաշտոնական Բաքուն 30 տարի շարունակ սաբոտաժի է ենթարկել միջազգային միջնորդների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա ադրբեջանաղարաբաղյան  հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բոլոր փորձերը՝ ամեն անգամ վերջին պահին հրաժարվելով փոխզիջումային սկզբունքով լուծման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից:
«Արցախի և նրա 120 հազար բնակչության ավելի քան 70 օր շարունակվող այսօրվա շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության հերթական օրինակն է: Ադրբեջանի խտրական քաղաքականության վարման փաստը հաստատվել է նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, ինչպես փետրվարի 22-ին, այնպես էլ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 7-ի որոշումների մեջ, որոնք արձանագրեցին հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից տարվող ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումն ու քարոզչությունը», - ընդգծեց Ղազարյանը:
Նա նշեց, թե Հաագայի դատարանի եզրակացությունները թույլ են տալիս Ադրբեջանի քաղաքականությունը, այդ թվում՝ Արցախի շրջափակումը բնորոշել որպես Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միտումնավոր իրականացվող խտրական գործողությունների դրսևորում:
«Միջազգային հանրության կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը միջոց է կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային և սիստեմատիկ խախտումները», - հավելեց Արցախի ԱԳ նախարարը:

Сергей Газарян: Признание независимости Арцаха международным сообществом – это способ остановить массовые и систематические нарушения прав народа Арцаха
Международное правовое признание Арцаха всегда было и остается актуальным из всех приоритетов внешней политики Республики Арцах, заявил министр иностранных дел Арцаха Сергей Газарян в своем выступлении на научной конференции «Императив международного признания Республики Арцах».
«Оснований для признания Арцаха международным сообществом  более чем достаточно с правовой, политической и с исторической точек зрения. Путь самоопределения народа Арцаха и независимости Республики полностью соответствует и международному праву, и действовавшим во времена СССР правовым нормам», - сказал он.
По словам главы МИД Арцаха, официальный Баку на протяжении 30 лет саботировал все попытки международных посредников, в частности стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на урегулирование азербайджано-карабахского конфликта на основе международных норм, каждый раз, в последний момент, отказываясь от достигнутых договоренностей по компромиссному решению.
«Продолжающаяся в течение более 70 дней блокада Арцаха и его 120-тысячного населения является еще одним примером проводимой Азербайджаном политики этнических чисток. Факт дискриминационной политики Азербайджана подтвержден также Международным судом ООН, как 22 февраля, таки в решениях 7 декабря прошлого года, которые констатировали проводимую в отношении армян Азербайджаном пропаганду расовой ненависти и дискриминации», - подчеркнул Газарян.
Он отметил, что выводы Гаагского суда позволяют охарактеризовать политику Азербайджана, в том числе и блокаду Арцаха, как проявление дискриминационных действий, умышленно осуществляемых властями Азербайджана.
«Признание независимости Арцаха международным сообществом – это способ остановить массовые и систематические нарушения прав народа Арцаха», - добавил глава МИД Арцаха.