Մարտի 1-ը բացահայտված է, բայց մեղավորները դեռևս պատժված չեն. Նիկոլ Փաշինյան
Մարտի 1-ը բացահայտված է, բայց մեղավորները դեռևս պատժված չեն ամենատարբեր պատճառներով, այդ թվում՝ ձեզ հայտնի իրավական մի շարք որոշումներով, Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացմանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բայց ասեմ՝ այն, որ մինչև հիմա Մարտի 1-ի մարդասպանները հայտնաբերված չեն, դա չի նշանակում, որ այդպես չի լինի։ Մեծ խնդիրներից մեկը հետևյալն է, որ նաև քրեական գործի վարույթներով հիմնավորվել, ապացուցվել է, որ նախաքննությունը 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո ոչ միայն ամբողջ ջանքերը չի գործադրել, որպեսզի տեղի ունեցած հանցագործությունը բացահայտվի, այլև բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրվել են, որպեսզի բացահայտումը կամ դժվար լինի,կամ անհնար դառնա», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե իր դիրքորոշումն այն է, որ պետք է հասնել լիարժեք և ամբողջական բացահայտմանը։
«Այն, որ մարտի 1-ը բացահայտված է առնվազն մինչև կատարողների մակարդակ, այսինքն՝ բուն կատարողները հայտնի չեն, իսկ մնացած շղթաները ոնց են աշխատել, իհարկե, բացահայտված է», - ասաց վարչապետը։

Дело 1 марта раскрыто, но виновные пока не наказаны – Никол Пашинян
Дело 1 марта раскрыто, но виновные пока не наказаны по самым разным причинам, в том числе по ряду известных вам правовых решений, заявил сегодня журналистам премьер-министр Никол Пашинян на открытии памятника, посвященного жертвам массовых беспорядков в Ереване 1 марта 2008 года.
«Но скажу: то, что до сих пор убийцы 1 марта не найдены, это не означает, что этого не произойдет. Одна из больших проблем заключается в том, что также в рамках производств по уголовному делу обосновано, доказано, что после 1 марта 2008 года предварительное следствие не только не приложило усилий, чтобы произошедшее преступление было раскрыто, но и сделало все возможное, чтобы раскрытие дела либо было сложным, либо стало невозможным», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что его позиция состоит в том, что нужно добиться полного раскрытия.
«Дело 1 марта раскрыто как минимум до уровня исполнителей, то есть, сами исполнители не известны, однако как работали все остальные звенья, конечно, известно», - сказал премьер.