Անհրաժեշտ է հասնել խաղաղ հանգուցալուծման․ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքները հավասարազոր են․ Օլաֆ Շոլց
02/03/2023 18:48
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ինձ ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումները, մենք մտահոգված ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին՝ անկայուն, Լեռնային Ղարաբաղում՝ գնալով սրվող հումանիտար իրավիճակով», - Բեռլինում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։
«Ստատուս- քվոն չի կարող շարունակվել, պետք է ի բարօրություն մարդկանց՝ երկարաժամկետ լուծման հանգել։ Անհրաժեշտ է հասնել խաղաղ հանգուցալուծման՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի տեսանկյունից։

Необходимо достичь мирного решения с точки зрения территориальной целостности Армении и Азербайджана, а также права граждан Нагорного Карабаха на самоопределение – Олаф Шольц
02/03/2023 19:37
«Премьер-министр Армении представил мне последние развития в Нагорном Карабахе. Мы обеспокоены нестабильной ситуацией на границе Армении и Азербайджана и ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе», - заявил на совместной пресс-конференции по итогам встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном канцлер Германии Олаф Шольц.
«Статус-кво не может продолжаться, и необходимо найти долгосрочное решение на благо людей. С этой точки зрения необходимо достичь мирного решения с точки зрения территориальной целостности Армении и Азербайджана, а также права граждан Нагорного Карабаха на самоопределение. Более того, все эти принципы равны между собой», - сказал Олаф Шольц.